110 JAARVERSLAGEN 2016 naamde kies-aanlegblok. Voorts is er een begin gemaakt met het opbergen van de mensenschedelcollectie. Tot voor kort lag deze collectie los op de planken in het depot. Hierdoor raakten losse delen, zoals tanden en kiezen, gemakkelijk zoek. Het Zeeuws Museum heeft hoogwaardige plastic zakken verstrekt waar de schedels in verpakt kunnen worden, inclusief losse onderdelen en labels. Er zijn plannen gemaakt en voorbereidingen getroffen voor onderzoeken die in 2017 plaats kunnen vinden: voortzetting van het archiefonderzoek met betrekking tot de collectie, onderzoek aan de mensenschedels d.m.v. osteo-archeologische technieken, onderzoek aan de pleistocene runderen en onderzoek aan de pleistocene paarden. Natuurhistorische voorwerpen: Onderafdeling Mollusken De conservator F.A.D. van Nieulande bericht als volgt: Dit jaar stond voornamelijk in het teken van het 50-jarig jubileum van de Werk groep Geologie op zaterdag 12 maart 2016, zie ook het jaarverslag van de betref fende werkgroep. De jubileumuitgave Zeeuwse Strandfossielen, Fauna Zeelandica in de oertijd bevat beschrijvingen en afbeeldingen van tientallen fossielen uit de col lectie van het Genootschap werden hierin beschreven en afgebeeld. De conservator Van Nieuwlande en Frans Frenken hebben een groot deel van de kleine soorten beschreven en in beeld gebracht. De foto's die gemaakt werden in het depot worden bijgewerkt en van een registratienummer voorzien, opdat ze later kunnen worden ingevoerd in de database van het Zeeuws Museum. De bottenvistocht had dit jaar een feestelijk tintje, voor de twintigste keer werd deze tocht gehouden. Een jubileum waar uitgebreid aandacht werd geschonken aan boord van de ZZ10. De tocht leverde enkele schelpen op voor de collectie. Een aantal versteningen van eerdere vistochten zijn werden ter beschikking gesteld aan het Genootschap en aan de collectie toegevoegd. Deze versteningen zijn belangrijk, omdat zij mede bepalend zijn voor de datering van een aantal belangrijke vondsten van walvisachtigen. Mede door deze versteningen kunnen we de datering redelijk nauwkeurig plaatsen in het midden tot laat mioceen. Archeologische voorwerpen De conservator A. Feldbrugge bericht als volgt: Wim De Clerq, Roland Dreessen en Sven van Haelst kwamen, aansluitend aan hun petrografisch onderzoek van 2015, nogmaals naar het Museumdepot om de laatste fragmenten van de Nehalenniastenen te bestuderen. Ook heeft De Clerq de stuk ken aardewerk, die Valster het Genootschap in 1993 schonk, getekend. Er heeft inmiddels een tussenrapportage plaatsgevonden op het geologisch congres 'Roman ornamental stone in North-Western Europe' in het Gallo-Romeinse Museum van Tongeren en op de Romeinen-dag in Amsterdam. Tim Clerbaut, praktijkassistent aan de Vakgroep Archeologie van de Universiteit van Gent, heeft het Romeins bouwmateriaal in het Zeeuws Museumdepot onderzocht. Het legaat Valster bevat namelijk ook een stapel dakpannen uit Colijnsplaat: tegulae en imbrices. Het rapport zien we tegemoet. In februari bracht Pieterjan Deckers, postdoctoraal onderzoeker van de Vakgroep Kunstwetenschappen en Archeologie aan de Vrije Universiteit Brussel, alsmede de Deen Torben Trier Christiansen, Museumsinspek- tor van de gemeente Alborg, een bezoek aan het depot in de SCEZ om mogelijke Vikinginvloed op de middeleeuwse voorwerpen die op het strand van Domburg

Archief | 2016 | | pagina 112