De conservator Jos Vogel bericht als volgt: 112 JAARVERSLAGEN 2016 Muziekinstrumenten In het jaar 2016 zijn geen grote veranderingen in de collectie muziekinstrumenten geweest. Vanwege de restauratie van het stadhuis te Veere kon het van der Weele orgel (1832) daar op dat moment (2015) niet blijven. Het orgel is door orgelmaker René Nijsse overgebracht naar zijn werkplaats te Oud-Sabbinge. Nijsse zal het orgel speelklaar maken; voor een nieuwe, mogelijk definitieve plaats van het orgel lijkt een goede oplossing in zicht te zijn. Handschriften De conservator drs. R.M. Rijkse bericht als volgt: Het jaar 2016 stond geheel in het teken van Metamorfoze, het nationale program ma voor het behoud van papieren erfgoed. In dit kader worden het archief en de handschriftencollectie van het Genootschap gedigitaliseerd. Er is een uitgebreid projectplan geschreven, met een projectplanning en begroting, inclusief talrijke bij behorende documenten. Deze taak werd voor het overgrote deel uitgevoerd door het Zeeuws Archief als aanvrager en uitvoerder van het project, in samenspraak met het Genootschap en ZB|Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. Dit projectplan werd in maart goedgekeurd door Metamorfoze en kon een begin worden gemaakt met het werk. Om te beginnen moest de laatste onbeschreven schenking (de collectie Schepman) in kaart gebracht worden om meegenomen te kunnen worden in het project. In totaal zijn nu alle achterstallige schenkingen in kaart gebracht en in Vubis gezet met handschriftnummer en een beschrijving zodat aan alle voorwaarden voor Meta- morfoze is voldaan. Op 10 mei zijn de eerste 5.000 handschriften overgebracht naar het Zeeuws Archief. Daar kon toen het voorbereiden (doornemen, nummeren, alle onregel matigheden in grootte, dun papier, afwijkend formaat etc. noteren op een instruc- tielijst voor de fotografen, het constateren van allerlei onregelmatigheden in Vubis of op de enveloppen van de handschriften die leiden tot wijzigingen/aanpassingen in Vubis, het aanmaken van een barcode) een aanvang nemen. Eveneens werd de eerstelijnsconservering (het aan één kant open snijden van de enveloppen om te voorkomen dat er schade ontstaat aan de documenten, droogreinigen, vlakken, ezelsoren terugvouwen, scheuren repareren, vastzetten van losliggende katernen etc. en alle handelingen die nodig zijn voor de leesbaarheid bij digitalisering) ter hand genomen. De opgemaakte projectselectielijst werd door Metamorfoze goed gekeurd en de daadwerkelijke digitalisering startte in juli. De fotografen maakten zo'n 1.600 opnamen per dag. In november werden de digitale bestanden geleverd en kon de inhoudelijke controle van de scans beginnen door het Zeeuws Archief en daarna volgde de technische goedkeuring van de scans door Metamorfoze. Tevens werd gestart met de herverpakking van de handschriften in twee formaat dozen, omdat grotere gevouwen documenten gevlakt zijn voor digitalisering en het voor het materiaal niet wenselijk is deze weer terug te vouwen. Dit hele proces werd voltooid in december en zodoende was de eerste zending voor de Kerst weer veilig terug in de kluis van de Zeeuwse Bibliotheek. De eigendomskenmerken van het Genootschap bleken echter voor een heel groot deel niet aangebracht in de documenten na nummer 5.000, maar ook die van

Archief | 2016 | | pagina 114