JAARVERSLAGEN 2016 113 de Zeeuwse Bibliotheek ontbraken veelal. De nummers 1-5.000 waren, zoals was gebleken uit steekproeven, voor meer dan 95% eigendom van het Genootschap, maar uit de resterende ruim 3.000 handschriften was dat niet op te maken. Voor een goede lijst voor Metamorfoze was dat wel een vereiste. Alle resterende nummers moesten stuk voor stuk worden bekeken. Met behulp van oude aantekeningen, lijsten en (onvolledige) fiches werd geprobeerd te bepalen wat wel of niet tot het Genootschap behoorde. In een aantal gevallen moest op inhoudelijke gronden hier over worden beslist. Ook kwamen er nog enkele belangrijke stukken boven water die in het Zeeuws Museum en het Zeeuws Archief lagen en alsnog meegenomen konden worden binnen dit project. Zoals het er nu naar uitziet zal ook het volgend jaar in het teken staan van Metamorfoze, de tweede zending gaat in januari 2017 naar het Zeeuws Archief en de eindfase is nog steeds voorzien voor eind 2018. Ook de voorbereidingen voor de digitalisering van het Genootschapsarchief, berustend in het Zeeuws Archief, zijn in gang gezet evenals het aanmaken van een projectse lectielijst voor Metamorfoze. De conservator is een kijkje gaan nemen in het Zeeuws Archief om de verschillende Metamorfoze-activiteiten met eigen ogen te aanschouwen. Hij spreekt zijn waarde ring uit voor de plezierige samenwerking in deze met José de Bree, medewerkster begeleiding digitalisering Zeeuws Archief en als het ware uitvoerend 'opperhoofd', Liesbeth van der Geest-van der Doe, tot voor een paar jaar geleden werkzaam bij de Zeeuwse Bibliotheek met veel kennis van zaken wat betreft de handschriftencol lectie en dientengevolge ingehuurd door het Zeeuws Archief voor de duur van dit project, en Marinus Bierens, de huidige conservator Oud Bezit van de Zeeuwse Bibliotheek. Met betrekking tot de collectie meldt de conservator dat er in 2016 geen schenkin gen noch aankopen te vermelden zijn. De tweejaarlijkse bijeenkomsten tussen de conservatoren Boeken en Handschriften van het Genootschap en de conservator Oud Bezit van de Zeeuwse Bibliotheek zijn stopgezet wegens drukke werkzaamhe den van de nu enig overgebleven conservator. Boeken De conservator Paul Aarssen bericht als volgt: In het afgelopen jaar kon de controle van de verzameling pamfletten tot 1795 wor den afgerond. Alle pamfletten in eigendom van het Genootschap hebben nu de aanduiding 'Z' in het catalogussysteem gekregen. Vervolgens werden ook alle dub bele exemplaren nagekeken, omdat daar ook exemplaren van het Genootschap bij waren (niet dubbel voor het Genootschap). Met de Zeeuwse Bibliotheek moet nog worden overlegd wat daarmee gaat gebeuren: alsnog beschrijven en opnemen in de catalogus of afzonderlijk bewaren. Ondertussen is ook een begin gemaakt met de controle van de pamfletten na 1795. Het aantal dat daarin wordt aangetroffen van het Genootschap is erg klein. Ook werd weer een aantal boeken bekeken en is geprobeerd een link te leggen met archiefstukken, zoals ingekomen brieven of notulen van vergaderingen. Dit levert vaak interessante gegevens op. De fysieke staat van met name de oudste collectie baart de conservator de nodige zorgen. Een gedeelte is dringend aan restauratie toe. Eén boekwerkje kon dit jaar met de opbrengst van een verkoop van dubbele boe ken uit schenkingen worden gerestaureerd. Het betreft de Kerkeordonantie voor de

Archief | 2016 | | pagina 115