wustzijn. Immers, de mate van dit bewustzijn bepaalt voor een belangrijke mate in hoeverre men voorbereid is op de gevaren van een overstromingsramp. Wetenschappelijk en historisch kader Het onderzoek naar de mens en zijn omgeving is nog een relatief jonge loot bin nen de geschiedwetenschap. Aan de hand van wetenschappelijk onderzoek naar politieke, culturele en sociale factoren wordt onderzocht in welke mate natuurram pen het leven van de mens hebben beïnvloed. Het beeld dat hierdoor ontstaat van natuurrampen als een sociale constructie, biedt de geschiedwetenschapper geheel nieuwe inzichten en aanknopingspunten. Een onderzoek naar de interactie tussen de mens en zijn omgeving is zeker toepasbaar op de Zeeuwse samenleving, waar men, gedwongen door de vele overstromingen, al vroeg leerde zich aan te passen aan het leven in een risicogebied. ZOETE WAAN 23 Historiografie Begin twintigste eeuw geeft de Franse Annales-school, met Lucien Febvre (1878 1956) en Marc Bloch (1886-1944) als grondleggers, een eerste aanzet tot diepgaan de analyses van de mens en zijn omgeving. Zij verzetten zich tegen de gebruikelijke geschiedschrijving die de aandacht voornamelijk vestigde op feiten, grote gebeur tenissen en belangrijke personen. Geïnspireerd door Fernand Braudels longue durée richtte de Annales-school zich op de lange termijn met het doel patronen te ontdekken in de geschiedenis van de mens. In het verlengde hiervan groeide halverwege de twintigste eeuw het historisch onderzoek naar weer en klimaat en de uitwerking daarvan op een samenleving. In de jaren zeventig ontstond in Amerika de 'environmental history' die zich richtte op de mens en zijn omgeving waarbij beiden als actieve actor werden benaderd. Hierbij werden regelmatig disciplines als de antropologie, sociologie en natuurwetenschappen betrokken. 3 Door een aantal ernstige aardbevingen in de jaren tachtig groeide de interesse naar het onderzoek van rampen zelf.4 Natuurrampen werden daarbij steeds minder vaak als afwijkend van de norm gezien. Aardbevingen, overstromingen, vulkaanuitbar stingen, tsunami's: het zijn uitingen van de natuur die pas een ramp worden wan neer zij in aanraking komen met de wereld van de mens. In deze ontwikkeling speelden de interdisciplinaire benadering van de environmental history en de holis tische aanpak van de culturele antropologie een belangrijke rol.5 Deze benadering omvatte onder andere de bepaling van tijd en plaats, kennis van de sociaal-culturele achtergrond van een samenleving, de economische structuur, de politieke omge ving, de rol van religie en de ecologische omstandigheden. Deze factoren werden als betekenisgevend gezien voor de analyse van een ramp en de wijze waarop een samenleving hiermee omgaat. De geschiedwetenschap kan hierin een belangrijke bijdrage leveren door die verschillende elementen bijeen te brengen en vanuit het verleden het hoe en waarom van een ramp te verklaren. Een ramp wordt dan ook niet langer als een incident gezien, maar als een sociale constructie, een proces.6 Belangrijk in dit verband is het werk van de Engelse historicus Greg Bankoff.7 In Cultures of Disaster (2003) onderzocht hij de wijze waarop de bevolking van de Filipijnen zich in de periode tussen 1550 en 2000 wapende tegen de vele gevaren

Archief | 2016 | | pagina 25