32 ZOETE WAAN Kaart 5c. De overstroomde polders in Zeeuws-Vlaanderen. Rapport van de hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat Foto Zeeuws Archief. De in Zeeuws-Vlaanderen overstroomde polders lagen bij de dorpen Philippine, Walsoorden en Kloosterzande. De ongekende hoogte van het water verraste ook hier de bevolking. 'Het was net of de bodem der Schelde werd opgelicht, zoo kwam het water Maandag rond drie uren op de dijk.'55 Ten gevolge van vele kruinbreuken en twee volledige doorbraken van de Scheldedijk tussen Walsoorden en Nieuw-Namen en meerdere doorgebroken binnendijken was ook hier de schade groot. Huisraad en boerenwagens dreven op de Westerschelde en in de onderge lopen polders dreven ontwortelde bomen, bezittingen en verdronken dieren.56 In Ossenisse werd de noodklok geluid om het dijkleger op te roepen. Met bootjes en geïmproviseerde vlotten werden vrouwen en kinderen in veiligheid gebracht. De boeren uit de omgeving brachten hun vee onder bij collega's. Veel vee dat aanvanke lijk naar hoger gelegen plaatsen was geleid, bleek ook daar niet meer veilig te zijn en werd in allerijl verder weggebracht. Sommigen wisten niet eens wiens vee men bij zich had.57 De telegraafkantoren in de overstroomde streken hadden onafgebroken dag- en nachtdienst, terwijl het telegraafverkeer werd bemoeilijkt door omgevallen seinpalen.58 Ook hier was er sprake van een grote diversiteit in het bestuur van de polders. Baron K.J.A.G. Collot d'Escury is in dit opzicht exemplarisch te noemen. Zo was hij ten tijde van de overstromingsramp burgemeester van Hontenisse, secretaris-ontvan ger van het calamiteuze waterschap Walsoorden en rentmeester van het rentambt Hulst, onderdeel van het Kroondomein dat verreweg de grootste grondeigenaar in het waterschap Walsoorden was.59 En ook hier was die diversiteit zichtbaar in de uiteenlopende manier waarop de polderbesturen op de situatie reageerden. Kon men in de Groote Isabellapolder niet meteen maatregelen nemen om de doorbraak

Archief | 2016 | | pagina 34