ZOETE WAAN 45 jaar nog geen oogst opbrengen.138 Via kranten, pamfletten en gratis lezingen werden de Zeeuwse boeren voorgelicht over de wijze waarop de met zout water overstroomde gronden behandeld moesten worden. De grond zo min mogelijk bewerken en de juiste gewassen verbouwen, dat was het devies. Bij een goede navolging zou de grond er zo'n vier jaar over doen om weer te herstellen; werd de grond wel intensief bewerkt, dan kon het herstel tien jaar of langer duren.139 Aangezien de resultaten naar verwachting per streek zouden verschillen, werden verschillende proefvelden aangelegd om de verbouw van de juiste gewassen te kunnen adviseren.140 Op Tholen werden de instructies nauwkeurig opgevolgd en de oogst viel in het daaropvolgende jaar zeker niet tegen. Toch worstelde men nog jaren met de gevolgen van de overstroming. Dit zorgde ervoor dat een deel van de bevolking wegtrok uit Oud-Vossemeer.141 Vergelijkbare problemen kwamen voor in de andere gebieden. Zo werden de verzoeken van de landbouwmaat- schappij 'De Bathpolders' op Zuid-Beveland tot herschatting van de gronden en vernietiging van de aanslagen grotendeels door Gedeputeerde Staten afgewezen, men verwachtte namelijk weinig blijvende schade, omdat het inundatiewater voornamelijk uit de minder zoute Westerschelde kwam. Maar pas na 1918 zou den de gronden weer hun oude productieve vermogen bereiken.142 In Zeeuws- Vlaanderen was met name op de zware kleigronden de overlast van de gevolgen van het zoute water groot: de structuur van de grond was ernstig aangetast en er was sprake van grote bomensterfte.143 Tabel 2. Overzicht van de inundatieduur van de in 1906 ondergelopen polders. De polders met een zijn geïnundeerd door doorbraken in de binnendijken.144 Polder Hectare Lengte overstroming Tholen Suzanna (calamiteus) 67 >13 weken Vogelsang 37 >7 weken Leguit* 74 >7 weken Oud-Kijkuit* 70 >7 weken Slabbecoorn 49 >7 weken Oud-Vossemeer* 677 >7 weken Kerke* 194 >7 weken 1168

Archief | 2016 | | pagina 47