ZOETE WAAN 49 niet als haar verantwoordelijkheid zag de eigenaars van de Bathpolders financieel te ondersteunen. Daarnaast stelde de provincie dat de bevoegdheden volgens de wet van 1855 en artikel 38 van de Waterstaatswet om in geval van onvoldoende han delen van de eigenaar de noodzakelijke werken te bevelen, niet toepasbaar zou zijn vanwege tijdrovende procedures. Sterker nog, herdijking zou niet onder de noemer 'noodzakelijke werken' vallen.162 Volgens de provincie ging het hier voornamelijk om een staatsaangelegenheid op grond van de aanwezigheid van de staatsspoorweg en de overweging dat de staat deels eigenaar was van de Bathpolders.163 Toen in de zomer van 1906 het voorstel voor een subsidie met een kleine meerderheid door de beide Kamers werd aangenomen, konden de werkzaamheden alsnog beginnen en waren de beide polders half augustus weer volledig bedijkt.164 Deze kwestie laat zien dat de wetgeving niet voorzag in een wettelijke basis voor directe actie in tijden van nood. Hoewel de Staatscommissie voor de Waterstaats wetgeving nog in 1904 met het wetsvoorstel 'ter voorkoming en beperking van overstromingen' probeerde hierin verandering te brengen, kreeg het voorstel voor lopig geen steun. Ook het verzoek vanuit de Eerste Kamer om wijziging of her ziening van artikel 38 van de Waterstaatswet van 1900 werd niet gehonoreerd. Minister Veegens betwijfelde de noodzaak van een aanpassing gezien de exceptio nele omstandigheden in de Bathpolders, 'waarin [men] ook met de beste Water staatswet niet had kunnen voorzien'.165 Zeeuws-Vlaanderen Toen begin mei de Isabellapolder weer dicht was, keerden de meeste inwoners terug. Eind mei waren de welputten en regenbakken hersteld en de kelders droog gepompt, waarna de woningen weer betrokken konden worden. Drinkwater werd al die tijd aangevoerd.166 De plannen tot verhoging van de zeedijk van de Groote Isabellapolder werden begin juni door Gedeputeerde Staten goedgekeurd.167 Ook de zeedijk van de Clarapolder werd verhoogd. Opvallend is dat het verzoek van de naastliggende Nieuwe Passageulepolder aan het bestuur van de Clarapolder om de scheidingsdijk met de Clarapolder te verhogen en te verzwaren, niet werd ingewilligd.168 Eind maart keerden de bewoners van het waterschap Walsoorden langzaamaan terug naar hun woningen.169 Onder toezicht van de inspecteur voor de volksge zondheid werden welputten en regenbakken gerepareerd en huizen en scholen schoongemaakt. Half april kon het onderwijs weer hervat worden. Zolang nodig werd met de stoomtram Hulst-Walsoorden drie maal daags drinkwater kosteloos aangevoerd. Er was overigens lang niet altijd genoeg voor iedereen. Ook werden nog wekenlang aardappelen, kleding en steenkolen uitgedeeld.170 Ondertussen zorgde de calamiteuze status van de Wilhelmuspolder ook hier voor vertraging omdat de vereiste toestemming van de minister van Waterstaat ontbrak. Hogerwaard liet dan ook weten dat haast geboden was: zolang de doorbraak open lag, werd het grondverlies alleen maar groter en zouden de herstelwerkzaamheden duurder worden.171 Toen half mei de werkzaamheden eenmaal waren aangevangen, verliep de dichting voorspoedig en lag de polder een maand later droog.172 In de Van Alsteinpolder had de aannemer zijn werknemers een premie van vijftig gulden beloofd om het werk te bespoedigen.173

Archief | 2016 | | pagina 51