52 ZOETE WAAN Afb. 5. Het paaltje ter herinnering aan de overstroming op 13 maart 1906 in Oud-Vossemeer. Detail opschrift. Foto auteur. nering aan den watersnood van 12 maart 1906 en uit dankbaarheid aan H.M. onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina voor Haar bezoek en hare zoo ruimschoots verleenden steun'. Aanvankelijk was het de bedoeling dit monument op te richten met de tienjarige herdenking, maar dit plan moest door de Eerste Wereldoorlog worden uitgesteld. Op 23 maart 1922, 16 jaar na het bezoek van de koningin aan Kloosterzande, werd het monument dan toch onthuld door Prins Hendrik. Dit hoge bezoek was wellicht eerder te danken aan de nauwe banden van de adellijke familie Collot d'Escury met het Koninklijk Huis dan dat er groot belang aan een herdenking van de gebeurtenissen werd gehecht.193 Indirect zijn ook de 'Muraltmuurtjes' op te vatten als monumenten voor de ramp van 1906, aangezien zij nog altijd met de gebeurtenissen uit 1906 geassocieerd wor den.194 Toen vanwege de vele noodzakelijke dijkverhogingen de Zeeuwse polders en waterschappen voor hoge uitgaven stonden, ontwikkelde het hoofd technische dienst van het Waterschap Schouwen, R.R.L. de Muralt (1871-1936), in 1906 het 'systeem De Muralt'. Dit systeem voorzag in de plaatsing van betonnen muurtjes op het dijkslichaam. Hiermee was men vele malen goedkoper uit dan met dijkver hogingen en -verzwaringen door middel van grond. Hoewel niet direct algemeen geaccepteerd, omarmden veel polderbesturen het systeem op de lange duur. In de periode tussen 1906 en 1931 werd in Zeeland zo'n 120 kilometer zeedijk, bijna een derde van de Zeeuwse dijken, op verschillende plaatsen verhoogd met de betonnen muurtjes. Het systeem kreeg ook elders in Nederland en in het buitenland navol ging. De verhogingen waren lange tijd effectief en doorstonden stormvloeden vaak beter dan de met grond verhoogde zeedijken, zoals bleek tijdens de stormvloed van 30 september 1911.195 Hoewel vaak wordt vermeld dat de betonmuurtjes niet voldeden tijdens de stormvloed van 1953, hebben ze ook toen op verschillende

Archief | 2016 | | pagina 54