JAARVERSLAGEN 2015 85 een systematische depotcontrole in het Zeeuws Museum. Aan verschillende instel lingen en personen werden inlichtingen over de collectie verstrekt. In de zomer werden alle museale objecten die in het oude stadhuis van Middelburg te zien zijn door het Zeeuws Archief online gezet (www.zeeuwsarchief.nl, afbeeldingen, stad huiscollectie). Hieronder bevinden zich diverse schilderijen uit de Genootschaps collectie. Ten behoeve van de aanvraag om de archieven en handschriften van het Genootschap in het Metamorfoze-project te digitaliseren, werd ook in het museum gezocht naar in documentatiemappen e.d. opgeborgen documenten. Veel tijd werd ook besteed aan de hernieuwde aanvraag om delen van de Genootschapscollectie onder de Wet behoud cultuurbezit te plaatsen.In november kreeg het Genootschap vier achttiende-eeuwse merk- en stoplappen in bruikleen van de Van Citters-Postma Stichting. Twee van deze stukken zijn vervaardigd door Magdalena van Citters (1737-1807), van wie eerder een portret in de collectie werd opgenomen (G1581). De merklappen werden onder inventarisnummers G15-002 t/m G15-005 aan het bruikleen aan het Zeeuws Museum toegevoegd. Een besluit omtrent een eventuele consolidatie/restauratie van het grote regentenstuk van J. Palthe (G11-003) kon nog niet genomen worden. Hierover is aan externe experts advies gevraagd. Volkenkundige voorwerpen De conservatoren drs. F. van der Doe en drs. E.J.M. van der Geest berichten als volgt: In de nieuwe rubriek ''t Is vol van schatten hier' in het tijdschrift Zeeland versche nen in nummer 24.2 twee bijdragen over de collectie Volkenkundige voorwerpen. Het ene betreft een aanwinst uit Turkije van consul Theunis J.J. van Uije Pieterse (1855-1922), zoals al in het vorige jaarverslag is gemeld. De tweede bijdrage belicht de schenkingen van consul Pieter Simon Hamel (1845-1900) uit Siam, het latere Thailand. Tijdens zijn verblijf in Bangkok schonk hij het Genootschap in de jaren 1882-1884 zes voorwerpen: een met glinsterende glasscherven versierd verguld loden boeddhabeeldje, een model van een drijvend Siamees winkelhuis, een rieten blaas- of mondorgel uit Siam, een stenen beeld van een Aziatische olifant, een pakket lontarbladeren beschreven met Siamese teksten en een Chinees hengsel mandje van gevlochten bamboe. Via zijn zwager Huibert Pieter den Bouwmeester ontving het Genootschap ook nog twee porseleinen Siamese speelmunten. Deze munten zijn waarschijnlijk afkomstig uit de collectie van Hamel. Het is bekend dat hij speelmunten verzamelde en onderzoek deed naar de herkomst. Hij schonk zijn grote collectie later aan het Ethnografisch Museum in Leiden en het Bataviaas Genootschap in Batavia. Op de Genootschapsdag, op 3 oktober, was een aantal objecten uit de collectie tentoongesteld in het Zeeuws Museum. Het thema was 'lezen en schrijven'. In een vitrine lagen een ingenaaid schrijfboek dat in 1777 is meegenomen uit China door kapitein Jacobus Boekhout, een reisinktset van messing en bamboe waarschijnlijk afkomstig uit Sumatra, het bijzondere kleitabletje met Soemerisch spijkerschrift dat uitgebreid is beschreven in het jaarverslag over 2011, een in 1888 door F.A. Frederiks geschonken kompas met ingegraveerde karakters uit Japan en de hierboven beschreven lontarbladeren geschonken door consul Hamel. In het verslagjaar is verder gegaan met het controleren, verbeteren en aanvullen van de 'voorlopige catalogus' uit 2001 en de verbeterde versie uit 2005 van de

Archief | 2016 | | pagina 87