86 JAARVERSLAGEN 2015 verzameling Volkenkundige voorwerpen. Na een lange tijd systematisch raadple gen van onder andere oude jaarverslagen, correspondentie, aanwinstenlijsten en andere archivalia zullen de gegevens zoveel mogelijk worden samengebracht. Het is de bedoeling dat deze beschrijvingen en foto's van de voorwerpen in de toekomst online te raadplegen zullen zijn. Er waren dit jaar geen aanwinsten. Natuurhistorische voorwerpen De conservator drs. G. R. Heerebout bericht als volgt: In het verslagjaar werd de inventarisatie van de natuurhistorische voorwerpen voortgezet. Zo werden de aanwezige schedels van albatrossen (Diomedea epomop- hora Lesson, 1825, Diomedea exulans Linnaeus, 1758) gedetermineerd, evenals de schedels van de toekans en neushoornvogels (Rhyticeros undulatus (Shaw, 1811), Rhamphastos tukanos Linnaeus, 1758, Rhamphastos tukanos Linnaeus, 1758, Rhino- plax vigil (Forster, 1781), Buceros rhinoceros Linnaeus, 1758). De herkomst van deze bijzondere schedels is helaas onbekend. De laatste twee schedels stammen vermoe delijk uit de beginperiode van het Genootschap. Hopelijk kan archiefonderzoek meer licht brengen in de herkomst ervan. Verder is een aantal schedels van inlandse vogels, afkomstig van de collectie Schuurmans, gedetermineerd dan wel is de deter minatie gecontroleerd. Het is jammer dat met de overdracht van de schedels na het overlijden van de heer Schuurmans, er geen documentatie is overgedragen. Veel tijd is besteed aan het pogen fossiele zeepokken en fragmenten ervan op naam te brengen. De variabiliteit van de wandplaten van de pokken bleek te groot en alle moeite bleek vergeefs en het vele materiaal bleef ongedetermineerd. De sluitplaat- jes, die echt noodzakelijk bleken te zijn voor een correcte determinatie, ontbraken in haast alle monsters. Met zekerheid kon in het fossiele materiaal de volgende soorten vastgesteld worden: Het bestuderen van de schaarpunten van fossiele krabben was meer succesvol. In het materiaal, grotendeels van De Kaloot afkomstig, bevonden zich fragmenten van de strandkrab (Carcinus maenas Linnaeus, 1758) van de Noordzeekrab (Can cer pagurus Linnaeus, 1758), heremietkreeft (Pagurus bernhardus Linnaeus, 1758) en de spinkrab (Maja squinado). De laatste restjes naturalia die aandacht kregen, waren zulke rariteiten als eetbare aarde, eetbare zwaluwnestjes, kaneelstokjes, moe derkoren, en andere niet goed te rubriceren voorwerpen. Daarmee werd tijdens het verslagjaar de inventarisatie afgerond en kan in de komende periode meer aandacht geschonken worden aan de herkomst van de voorwerpen en kan een lijst opgesteld worden van de vele verdwenen voorwerpen. De meeste zijn onherroepelijk verlo ren, een aantal is teruggevonden in andere verzamelingen. Natuurhistorische voorwerpen: Onderafdeling Marine Vertebraten De conservator bericht als volgt: De conservator heeft zich in 2015 ingelaten met onder meer de volgende activi teiten, die direct of indirect verband houden met de collectie mariene vertebraten van het KZGW: -13 januari 2015: bezoek aan de collectie van het Universiteitsmuseum Gent; opme ten van 'type' exemplaar van de Steno bredanensis en van twee andere exemplaren van deze soort, dit in verband met een artikel over het verloren gewaande exemplaar

Archief | 2016 | | pagina 88