JAARVERSLAGEN 2015 87 van Van Breda, dat in Gent in de kast bleek te liggen. Samen met Jan Piet Bekker (conservator landzoogdieren), Gerard Heerebout (conservator naturalia) en Chris Smeenk wordt gewerkt aan een artikel hierover. Samen met Alberto Collareta: onderzoek naar Coronulidae (walvispokken) en naar de aanwezigheid van de Noordkaper, Grijze Walvis en vinvissen in de zuidelijke Noordzee tijdens het laat Pleistoceen en vroeg Holoceen. Een eerste publicatie over een vondst van Cryptolepas rachianecta (de soort die op de Grijze Walvis groeit) aan het strand van Zoutelande is voorzien voor 2016. Daartoe werden onder andere foto's gemaakt op de elektronenmicroscoop in het KBIN te Brussel in samenwer king met Frank Fiers (op 3, 16 en 18 maart 2015). - 24 maart 2015: onderzoek samen met Klaas Post naar dozen met materiaal, opge vist in de jaren zeventig uit de Oosterschelde (voor stormvloedkering en de der halve verzanding). Het materiaal bevindt zich in Naturalis Leiden (Raamsteeg) en vertegenwoordigt dezelfde fauna als in de KZGW-collectie. - 11 april: conservatorenvergadering van de KZGW te Middelburg. - 12 april: workshop 'Magisch Museumlab' verzorgd voor het Zeeuws Museum. De workshop droeg de titel 'De Mol op alcohol' en ging over dode dieren, opgezette dieren, botten van dieren etc., kortom verzamelen en bewaren. De collectie van het Genootschap was hiervoor het uitgangspunt. - 15 april 2015: dag aan zee in Cadzand. De conservator is door een filmploeg van de NDR (Norddeutscher Rundfunk) benaderd om iets te komen vertellen en tonen i.v.m. de haaientanden die daar gevonden worden (vooral door Duitse toeristen). - Door omstandigheden is de bottenvistocht van 2015 afgelast. Er werden aan de collectie marine zoogdieren slechts 4 stukken toegevoegd in 2015: een goed bewaard rechter squamosum (een vrij groot schedelbot) van een kleine Balaenidae (Echte Walvissen); twee fragmenten van een onderkaak van een middelgrote tot grote Balaenidae; met typerende sulcus milohyoidalis en een bijna volledige linker onderkaak van een grijze walvis (lengte: 158 cm; Eschrichtius robus- tus; Eschrichtiidae). Dit laatste stuk bevindt zich al zeer lang in de collectie, maar werd nog niet eerder gedetermineerd en gecatalogeerd. Dat is nu dus wel gebeurd. Het betreft een erg belangrijk stuk. De populatie Grijze Walvissen stierf in de loop van de zeventiende of achttiende eeuw uit in de Zuidelijk Noordzee. Het specimen is derhalve subfossiel en stamt vermoedelijk uit de Romeinse tijd. Botresten van deze Oost-Atlantische populatie zijn erg zeldzaam. Verder verscheen in 2015 een publicatie over een fossiele sponzensoort uit Zeeland: 'Aphocallistes, een Neogene fossiele spons uit het Schelde-estuarium en van het strand van Nieuwvliet'. Het artikel is een samenwerking van Jeroen Bos, Freddy Van Nieu- lande en Mark Bosselaers. Het verscheen in Grondboor Hamer, nr. 4 2015. Natuurhistorische voorwerpen: Onderafdeling Mollusken De conservator F.A.D. van Nieulande bericht als volgt: Dit jaar stond voornamelijk in het teken van de voorbereiding van de jubileumuit gave; Zeeuwse Strandfossielen van de Werkgroep Geologie. Vele tientallen fossielen uit de collectie van het Genootschap worden hierin beschreven en afgebeeld, samen met Frans Frenken is een groot deel van de kleine soorten perfect in beeld gebracht. De bottenvistocht is helaas vanwege het overlijden van een lid van de bemanning komen te vervallen. Inmiddels is Herman Nijhuis aan de slag gegaan als mede-

Archief | 2016 | | pagina 89