88 JAARVERSLAGEN 2015 conservator van de afdeling Mollusken. Hij vervangt hierbij Bart de Jong die de conservator heel lang heeft bijgestaan als vrijwilliger van het museum. Vanwege gezondheidsredenen heeft hij helaas moeten stoppen met dit werk wat hem na aan het hart lag. De conservator spreekt dan ook zijn dank uit voor het vele werk dat hij heeft verricht. Hij was al behulpzaam bij de grote verhuizing van het tijdelijke depot Oost-Souburg naar Middelburg. In 2015 heeft het Genootschap een paar belangrijke collecties geschonken gekre gen. Anton Janse heeft enkele maanden voor zijn overlijden in juli een doos ver steningen gegeven aan de conservator betreffende vondsten van de vindplaats De Kauter in Nieuw-Namen. Het betreft een aantal versteningen van diverse schelpen soorten, waaronder Aequipecten opercularis, twee kleine artefacten uit de late steen tijd en een tweetal exemplaren van de hartvormige zeeklit, waarvan ook een paar versteende kruipsporen in deze schenking aanwezig zijn. Deze schenking betekent een waardevolle aanwinst voor de collectie Natuurhistorische Voorwerpen van het Genootschap en de conservator heeft deze dan ook met veel dank aanvaard. Sinds 1983 heeft Anton Janse samen met Richard Bleijenberg veel onderzoek en schoon maakwerk gedaan aan deze interessant ontsluiting. De Meester van der Heyden groeve in Nieuw-Namen is een oude zandgroeve op de Kauter, wat heuvel bete kent. Hier werd vroeger het roestkleurige 'Rost zand' afgegraven en verkocht door de zogenoemde Kautermollen. in 2011 is de groeve in samenwerking met Rijkswaterstaat en vele vrijwilligers de groeve, die inmiddels was verworden tot vuilnisbelt en slecht gedeeltelijk toeganke lijk, weer leeggehaald in oude luister hersteld. Met Pasen 2014 ging de groeve weer open voor publiek. Het is de enige plaats in Nederland waar de zandige zeeafzettin gen uit het Plioceen met de overgang naar het Pleistoceen aan de oppervlakte komen. Veel versteende banken tussen de zandlagen geven deze groeve een karakteristiek aanzicht. Hier zijn ook enkele typische fossielen uit die periode te vinden zoals Pecti- nidae, oesters en mossels. De conservator ziet dan ook graag dat de schenking opge nomen wordt in de genootschapscollectie. Tevens is hem een versteende zeebodem aangeboden door Alice Krull-Kalkman. Het materiaal komt uit Eocene afzettingen van een ontsluiting in Oosterzele (B.) Deze steen is vergelijkbaar met de Lede zand steen die ook in de bouw van het Abdijcomplex gebruikt zijn. Een andere belangrijke collectie die de conservator graag opgenomen ziet in de collectie van het Genoot schap betreft een collectie zandmonsters. Tussen 1995 en nu zijn van een aantal boringen in Zeeland een aantal monsters en een begeleidend rapport van ruim 100 pagina's ter schenking aangeboden aan het Genootschap. Het project 'Diepe zandla gen' werd op de voet gevolgd en bemonsterd door verschillende leden van de Werk groep Geologie, met name door Alice Krull Kalkman uit Oostburg en de inmiddels overleden heer Ko de Vos uit Terneuzen. De zanden werden uitgezocht, geordend en geklasseerd door Krull Kalkman en de fossielen door Ko de Vos en zijn reeds eerder geschonken in 2000. Nu zijn de uitgesorteerde zandmonsters ter beschikking om in de collectie te worden opgenomen. Hetgeen een zeer waardevolle aanvulling is in de kennis van de ondergrond en de geologie van de Zeeuwse bodem. Archeologische voorwerpen De conservator A. Feldbrugge bericht als volgt: Gemma van der Hoogte fotografeerde een dag in de week in SCEZ alles dat de

Archief | 2016 | | pagina 90