JAARVERSLAGEN 2015 91 en De Clercq biedt ons een heel nieuwe invalshoek. Door veel nauwkeuriger vast te stellen van welke steensoorten de votiefstenen gemaakt zijn en uit welke groeves die kwamen, komen we meer te weten over de beschikbaarheid van het materiaal, de transportlijnen, de voorkeur van de schenkers, hun financiële reikwijdte en der gelijke. Dreesen, Van Haelst en De Clercq nemen in hun onderzoek alle Nehalen- niastenen mee, zowel in Zeeland als daarbuiten. In januari 2016 zullen ze voor het resterende aantal stenen terugkomen en in april van datzelfde jaar zullen zij op het driedaags geologisch congres 'Roman ornamental stone in North-Western Europe' in het Gallo-Romeinse Museum van Tongeren een eerste verslag uitbrengen van hun bevindingen. Ze concludeerden, dat dit onderzoek veel bruikbare nieuwe inzichten zal opleveren. Tom Hazenburg, gastcurator van de tentoonstelling, 'De Romeinse Kust' (van Texel tot Zeeland), die eind maart 2016 in het RMO te Leiden zal openen, maakte in de SCEZ kennis met de KZGW-conservator en stelde voor ook een vitrine met KZGW-vondsten van het Domburgs-Oostkapelse strand in te richten. In overleg met conservator C. van Santen van het Zeeuws Museum en H. Hendrikse, depot beheerder van de SCEZ, een klein aantal representatieve en aansprekende objecten uitgekozen die vanaf maart 2016 twee jaar lang op reis zullen gaan langs drie musea: Het huis van Hilde in Noord-Holland, het Archeologiehuis Zuid-Holland en een nog onbekende expositieruimte in Zeeland. Bureau Hazenburg voerde in 2007 2008 op verzoek van het Zeeuws Genootschap de inventarisatie van de archeologi sche collectie uit. Tijdens het kennismakingsgesprek in november zijn ook de vele 'losse eindjes' van dat project doorgenomen. Hazenbenburg zal proberen achter de ontbrekende gegevens aan te gaan. Handschriften De conservator drs. R.M. Rijkse bericht als volgt: Het jaar 2015 stond voor een groot deel in het teken van de voorbereidingen voor het digitaliseren van de handschriften van het Genootschap in het kader van het landelijke project Metamorfoze. In het kader van dit programma wordt de digita lisering van het archief (1769-1969) en de handschriftencollectie van het Genoot schap gefinancierd. Hiervoor is 350.000 ter beschikking gesteld. Aanvrager en uitvoerder van het project is het Zeeuws Archief dat hiervoor samen werkt met het Genootschap en de Zeeuwse Bibliotheek. Het archief en de handschriftencollectie bevatten circa 275.000 pagina's. Het beheer van het archief, circa 10 meter, is in handen van het Zeeuws Archief, terwijl de Zeeuwse Bibliotheek de handschrif tencollectie, circa 30 meter, onder haar hoede heeft. Het archief en de handschrif tencollectie van het Genootschap - het oudste Genootschap van Nederland dat zijn verzamelingen nog altijd in eigendom heeft en ook nog actief verzamelt - zijn van (inter)nationaal belang en bevatten naast de geschiedenis van het Genootschap documenten uit de vijftiende tot en met de negentiende eeuw op het gebied van theologie, astronomie, landmeetkunde, archeologie, geschiedenis, natuurlijke his torie, land- en volkenkunde, literatuur en geneeskunde. Ook speelde het Genoot schap een belangrijke rol bij wetenschapsvragen, bijvoorbeeld door het uitschrijven van prijsvragen. Het restauratieatelier van het Zeeuws Archief voert de conservering van het archief en de handschriftenverzameling uit. Voor de digitalisering is de opdracht gege-

Archief | 2016 | | pagina 93