92 JAARVERSLAGEN 2015 ven aan het fotoatelier Art in Print, gevestigd in het Zeeuws Archief. Alvorens het groene licht door Den Haag werd gegeven, moest er een uitgebreide project aanvraag worden geschreven op basis waarvan de Adviescommissie Metamorfoze Archieven en Collecties de inhoudelijke waarde kon beoordelen. De coördinator van Metamorfoze maakte vervolgens op basis van deze aanvraag een inschatting van de complexiteit van het gehele project. Deze projectaanvraag is in oktober naar Bureau Metamorfoze gestuurd en begin december door de beoordelingscommissie goedgekeurd. Een voorlopige honorering voor dit project was dus binnen: een half groen licht. Om de andere helft ook op groen te krijgen, moest er een volgende stap gezet worden: het schrijven van een projectplan met hierin de projectplanning en begroting inclusief talrijke bijbehorende documenten. Dit moet voor 1 april 2016 ingediend zijn. Het gedigitaliseerde archief komt via een online publicatie voor iedereen beschikbaar, naar verwachting eind 2018. Vanwege het Metamorfoze-project heeft de voltooiing van de inventarisatie onbe schreven schenkingen op een wat lager pitje gestaan. Van de twee nog te beschrijven schenkingen is er een voltooid, namelijk die van de Schotse Huizen te Veere met daarin een brievencollectie van Hendrik Willem van Loon en zijn echtgenote en van Alma Francis Oakes, de eigenaresse van een van de panden, 'De Struijs'. Verder zijn er in deze collectie ook allerlei gegevens te vinden over de Stichting Hendrik Willem van Loon. Het is de bedoeling om, wanneer het Metamorfoze-project een maal draait, de laatste schenking te beschrijven, de collectie Schepman, met daarin veel gegevens over de Middelburgse zonnewijzer en het astronomisch uurwerk van de toren van Arnemuiden. Overige activiteiten: de conservator heeft twee lezingen verzorgd, namelijk op 12 mei voor Probusclub De Zandkreek in Kapelle en op 8 juli na de algemene leden vergadering, beide onder de titel: '"t Is vol van schatten hier." Boeken en hand schriften van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen.' Verder verschenen van zijn hand een artikel over twee zeldzame kapitaal-voorletterboeken uit de 17de eeuw, gedrukt in Middelburg en Vlissingen (handschriften 6495A en 6495B) in het decembernummer van Zeeland, een recensie van het boek Tropen jaren van Hans Walraven (zie ook het vorige jaarverslag) in het juninummer van Zeeland en een algemeen stuk over de handschriften voor de vernieuwde website. Tijdens de jaarlijkse Genootschapsdag op 3 oktober in het Zeeuws Museum stond het rijk geïllustreerde 19de-eeuwse handschrift van het mythische epos La Galigo in de Boeginese taal (Zuid-Sulawesi, het vroegere Celebes) centraal (hs. 8018). Uniek omdat het het enige met kleurenillustraties verrijkte manuscript ter wereld is in een openbare collectie. De heer Sirtjo Koolhof, een van de weinige specialisten op dit gebied, verzorgde een uitermate boeiende lezing over dit handschrift uit ons bezit. Voor deze gelegenheid was het getoonde exemplaar, waarvan zoals gebruikelijk bij boekexposities maar twee pagina's te zien waren, volledig gedigitaliseerd, zodat men naar hartenlust door het handschrift kon bladeren. Verder werd deelgenomen aan het initiatief 'Aan tafel met conservatoren' na afloop van de algemene ledenvergadering van 17 december. Aankopen zijn er dit jaar niet gedaan, maar bij de schenking kinderboeken, genoemd bij het verslag van de con servator Boeken, zaten wel twee 'poesiealbums' van de moeder van de schenker, de conservator Volkenkundige voorwerpen, Erik van der Doe. Zij zijn liefdevol in de collectie opgenomen. Ook waren er weer de tweejaarlijkse bijeenkomsten

Archief | 2016 | | pagina 94