met de sinds dit jaar enig overgebleven conservator van de Zeeuwse Bibliotheek, de heer Marinus Bierens, waarin op informele wijze informatie werd uitgewisseld over de stand van zaken voor wat betreft boeken en handschriften van het Genoot schap. Deze samenwerking tussen bruikleengever en bruikleennemer verloopt, zoals immer, nog steeds uitermate plezierig. Enige wanklank is wel dat Liesbeth van der Geest-van der Doe als conservator op 1 december 2014 ten gevolge van boventalligheid de Zeeuwse Bibliotheek heeft verlaten en niet wordt opgevolgd. Dat betekent een aanzienlijke taakverzwaring voor de overblijvende conservator. De conservatoren Boeken en Handschriften zullen bezien in welke vorm deze bijeenkomsten zullen worden voortgezet, nu ook Truus Trimpe Burger-Mekking (conservator ruilabonnementen van het Genootschap) te kennen heeft gegeven dit overleg niet meer bij te wonen. JAARVERSLAGEN 2015 93 Boeken De conservator Paul Aarssen bericht als volgt: In 2015 kon de collectie met een aantal mooie of interessante werken uitgebreid worden. Allereerst was er de schenking van de familie Fierloos van een fraai boek uit de achttiende eeuw genaamd Architectura of bouwkonst, behelzende een korte beschryvinge, over de voornaamste grond-beginzelen der teeken-konst, van de civile (of burgerlyke) bouwkonst[Amsterdam, 1777?]. Het is samengesteld door Adrianus Erzey, een leraar in de wiskunde en stuurmanskunst te Amsterdam. De schenking omvat de 70 platen die afzonderlijk uitgegeven zijn. Wat het boek bijzonder maakt voor het Genootschap is het feit dat het een prijsband is van de Middelburgse Teek- enakademie op 19 september 1827 uitgereikt aan Philippus Fredrik Smit (Vlissin- gen, 1801 - Middelburg 1864). Voor- en achterplat van de gemarmerde kalfsleren band zijn versierd met rolstempels en het devies -Vernuft en Vlijt - van de acade mie. In het voorplat is aan de binnenkant een cirkelvormige uitsnijding waarin met lakstempel van de Teekenacademie. Voor de verzameling kon een exemplaar aangekocht worden van een zeventiende- eeuwse uitgave van een oude kroniek over de geschiedenis en de graven van Hol land, Zeeland, Friesland en Utrecht. Het betreft: Het Oude Goutsche Croneijxcken opnieuw uitgegeven door Petrus Scriverius en in 1663 te Amsterdam gedrukt door Jan Hendricksz. Boom. Deze kroniek is in 1478 voor het eerst gedrukt door Ghe- raert Leeu in Gouda, vandaar de naam. Het boek heeft nog de originele zeventien- de-eeuwse perkamenten band. De inhoud, beginnend bij de val van Troje, bevat ook passages die betrekking hebben op Zeeland. Vermakelijk om te lezen maar historisch misschien niet helemaal correct. Door de familie Van der Doe uit Zierikzee werd een collectie van meer dan hon derd meisjesboeken uit de periode circa 1940-1950 geschonken. Een deel ervan is geïllustreerd en/of voorzien van fraaie omslagen. De collectie geeft een goed tijds beeld en vormt een mooie aanvulling op de al aanwezige kinderboeken. Het onderzoek naar de eigendom van de pamfletten kon helaas nog niet worden afgerond. Toch kon van een flink aantal de eigenaar worden vastgesteld. Ondertus sen werd ook verder gewerkt aan de boeken. Aan de hand van de oude gedrukte catalogi, de lijst van schenkingen en het archief van het Genootschap kon ook hier van een aantal werken het Genootschap als eigenaar worden aangewezen en in som mige gevallen de relatie met de schenker worden gelegd.

Archief | 2016 | | pagina 95