GEHAVENDE STEDEN 129 het stadje zijn stadsrechten ontvangen.23 Ondanks een grote stadsbrand in 1545 en oorlogsschade door de Spaanse troepen in 1575, werd de stad steeds verder uitgelegd in de zestiende eeuw.24 De huidige Nieuwstraat en Nieuwstad in deel C dateren uit deze tijd. Het hoogtepunt van de stad lag rond 1625, er stonden toen circa zeshonderd huizen, schuren en pakhuizen in het verdichte stadje.25 In de latere zeventiende eeuw stagneerde de groei, de bevolkingsafname zette door in de achttiende eeuw. Deze afname werd vooral veroorzaakt door de teruglopende handelsinkomsten, die weer te wijten waren aan de voortdurend dichtslibbende haven van Brouwershaven. Halverwege deze eeuw resteerden duizend inwoners, in 1813 waren er nog slechts 730 over.26 Van de handelspositie resteerde alleen nog de regionale handel in landbouwproducten, die nog gehinderd werd door de nabijheid van het grotere Zierikzee.27 Veere Veere werd als haven gesticht in de veertiende eeuw vanuit het oudere kerkdorp Zanddijk.28 Hier stond het kasteel van de heren van Borssele, die een belangrijke veerverbinding onderhielden met het tegenoverliggende eiland Noord-Beveland. De veerverbinding met Kamperland op dit eiland leidde tot de naam Campveere voor de nieuwe havennederzetting. De eerste bebouwing in het later Veere genoem de stadje, verrees langs de haven aan de Kaai, maar ook langs de handelsroute naar Zanddijk, de huidige Oudestraat. De verbindende straat tussen deze twee straten was de Markt, van later datum en uitgegroeid tot het centrum van Veere. Het stadje kwam tot grote bloei door de handel in wol en laken vanuit Schotland.29 Daarnaast werd vanuit Veere vis verhandeld naar het buitenland. In deze bloeitijd tussen 1450 en 1550 telde het stadje vierduizend inwoners.30 Door de problemen met de havens vertrok ook hier het grootste deel van de handelaren. De aanwijzing tot garnizoensstad aan het eind van de zeventiende eeuw gaf weer enige opleving van het bevolkingsaantal.31 Veere verloor alsnog het Schotse stapelrecht in 1799.32 Dit was een gevoelige klap voor de al wankele economie, die de ondergang als in ternationale handelsstad bezegelde. De stad verviel uiteindelijk tot een plaats waar voornamelijk handel in sloopmaterialen resteerde.33 In 1879 herbergde Veere nog slechts 610 inwoners.34 Middelburg Middelburg werd in de negende eeuw aangelegd als verhoogde burg in het land schap, waarschijnlijk als schuilplaats tegen de invallende Noormannen.35 Deze burg lag op de kruising van twee kreekruggen, die langs de kreek de Arne lagen. Na de aanleg van een dam kon de handelshaven ontstaan. Al vanaf de elfde eeuw kreeg Middelburg een stedelijke centrumfunctie. De Westmonsterkerk was het kerkelijk centrum van het gebied Bewesten de Schelde.36 Deze positie werd versterkt door de stichting van de Noordmonsterkerk van het Utrechtse kapittel van Sint Pieter en de vestiging van de Onze-Lieve-Vrouwe abdij.37 Ook het gewestelijk bestuur vond zijn plaats in Middelburg. De stad werd sindsdien in ringen rond de burg uitgebreid, maar ook langs de twee kreekruggen, waarover de belangrijkste aanvoerroutes naar de stad liepen. In 1217 kreeg Middelburg de stadsrechten verleend.38 In de twaalf de en dertiende eeuw kwam de internationale handel tot bloei. In 1508 werd het stapelrecht op Spaanse en Franse wijnen verworven.39 Daarnaast bezat de stad het

Archief | 2017 | | pagina 131