fér/ - GEHAVENDE STEDEN 139 W jfr Afb. 9. Veere Middelburg Middelburg kende ook twee stadsdelen waar de meeste internationale handelaren waren gevestigd. Deze waren echter niet te achterhalen uit de tabel van de kadas- terkaart: deze is bij het bombardement van de stad in 1940 verloren gegaan. Uit de literatuur was wel te achterhalen dat de wijken D en E speciaal voor de rijke internationale handelaren waren aangelegd en op de stadsplattegronden is ook te zien dat hier de statige bebouwing en grote percelen waren. In deel B woonden ook gegoede burgers, dit deel was echter niet specifiek voor de handelaren gebouwd. Het ontbreken van de OAT maakt de duiding van de lege percelen in de stadsplat tegrond lastiger. In wijk E is wel afgebroken bebouwing te herkennen, op eerdere kaarten stonden hier wel grote huizen getekend. De literatuur geeft ook hier ech ter meer aanwijzingen over de teruggang van Middelburg. Tussen 1739 en 1833 verdwenen er 1229 huizen in de stad.60 Deze afname van 3885 naar 2656 panden vond voornamelijk plaats door afbraak in de wijken D en E. De belastingkohieren van de stad geven een duidelijk beeld van de leegstand van kostbare woonhuizen, wat vooral blijkt uit dit kenmerkende citaat: 'Daar de meeste huizen door bouwval en absentie der eigenaren ten prooi staan van een ieder welke dezelve willen naas ten'.61 Ook het vertrek van de zeer vermogende wijnhandelaar Jan David Herklotz uit Middelburg zorgde voor een leegstaand groot woonhuis aan de Rouaansekaai, de belangrijkste straat van de welgestelde wijk.62 Honorair pensionaris Huijssen de Kattendijke verliet zijn zeer kostbare woning aan de Groenmarkt in dezelfde tijd.63 De meeste gaten in de stadsplattegrond vallen pas in de tweede helft van de negen tiende eeuw, dus na de kadasterkaart van 1811. In Middelburg is net als in de an dere steden ook de afnemende huizenwaarde te herkennen. De uitbreiding van het pakhuizencomplex van de VOC van 1711 tot 1720 in het hart van het belangrijk ste bouwblok langs de haven aan de Rotterdamsekaai, laat deze ontwaarding duide lijk zien.64 (zie afb. 10) De VOC kocht in 1628 het Huis Biggekercke aan en richtte dit in als kantoor. In 1670 was het eerste woonhuis aan de achterliggende Breestraat aangekocht en gesloopt voor de uitbreiding van het kantoor, dit proces ging in de achttiende eeuw gestaag door. Op de kadasterkaart van 1811 is te zien hoe groot het kantoor op deze manier kon worden in een bestaand bouwblok van kostbare stadswoningen. Er vond ook veel samenvoeging van woonhuizen plaats aan het eind van de zeventiende en in de loop van de achttiende eeuw. In veel gegoede straten is nu aan de structuur van de panden nog herkenbaar dat het achterhuis zich over drie percelen uitstrekt, terwijl het eerst drie afzonderlijke woonhuizen waren. Deze originele woningen bleven aan de gevelzijde wel intact als drie woningen. Dit is een kenmerkend verschil met Zierikzee, waar de voorgevel werd vervangen door een doorlopend front. Samenvoeging van de achterhuizen is in Middelburg nog te zien aan de woningen Rouaansekaai 35 en bij panden aan de Koepoortstraat, de Wagenaarstraat, de Gortstraat en de Lange Noordstraat.65 Het betroffen allemaal

Archief | 2017 | | pagina 141