140 GEHAVENDE STEDEN woonhuizen van gegoede burgers. Belangrijke monumentale gebouwen als de Vlis- singse Poort, de Veerse Poort, het Accijnshuis op de Dam, het Hotel Hardinck aan de Lange Delft en de Wisselbank werden pas halverwege de negentiende eeuw af- gebroken.66 In 1820 was de bevolking van de stad verder afgenomen tot 12900 in woners, waardoor nog meer huizen vervielen en uiteindelijk werden gesloopt in de tweede helft van de negentiende eeuw.67 Hoeveel lege plekken er in de stad geweest moeten zijn, wordt duidelijk uit de zeer trage invulling van de gronduitgifte langs de Stationsstraat in 1885, de nieuwe hoofdas tussen het stadscentrum en het nieuwgebouwde spoorwegstation. Voor de bouwgrond langs deze straat werd uit gegeven, werden namelijk eerste de lege percelen in de stad opgevuld met nieuw bouwwoningen voor de inmiddels weer groeiende bevolking.68 Die lege plekken in de stad bleken er zeer veel te zijn. Afb. 10a en 10b. Middelburg Brouwershaven Brouwershaven toonde meer spreiding in de vestiging van internationale hande laren. Ze woonden vooral in de wijken A, C en D. Het is een relatief klein stadje, waardoor er ook minder stadsplattegronden zijn gemaakt. De vergelijking in be bouwing vindt dus plaats tussen 1560 en 1813. Deze grote tussenliggende perio de geeft echter toch een duidelijk beeld van de aantasting van dit stadje. Op het hoogtepunt van de bloei van Brouwershaven stonden hier zeshonderd huizen, dit aantal nam af door branden en overstromingen, maar voornamelijk door de afbraak van 420 panden.69 Hierdoor resteerden in 1813 nog 180 huizen in het stadje. De wijken C en D, waar veel rijke burgers woonden, tonen een grote morfologische aantasting op de analysekaarten (zie afb. 4). Direct ten noorden van de haven is te zien dat de gesloten bouwblokken in 1560 aan het begin van de negentiende eeuw

Archief | 2017 | | pagina 142