GEHAVENDE STEDEN 141 nog slechts de rij woonhuizen langs de haven hadden behouden, terwijl de huizen rij aan de achterstraat grotendeels was verdwenen en de grond als tuin bij de andere bebouwing gevoegd. Bij de bebouwing ten zuiden van de haven vond een zelfde proces plaats. Het aantal huizen in deze bouwblokken nam tussen 1600 en 1750 af van vierenzeventig naar drieënveertig.70 Arbeiderswijken De arbeiderswijk van Zierikzee is hiervoor al benoemd, deze bevond zich in deel E. Deze wijk bleef behoorlijk intact op de opeenvolgende plattegronden, wat vooral zijn oorzaak had in de oplevende regionale handel van Zierikzee. De aantrekkende nijverheid zorgde voor nieuwe inwoners als scheepstimmerlieden en kuipers, die zich voornamelijk in deze buurt vestigden. Een zelfde proces zal zich in Middel burg hebben voorgedaan. In Brouwershaven en Veere ontbrak deze overgang naar nieuwe handelsposities, waardoor ook in de minder gegoede buurten bebouwing leeg stond en uiteindelijk verdween. De totale kaalslag in deze kleine handelsstadjes was dan ook aanzienlijk groter. Randen van de stad De stadsmuren en -wallen werden vaak ruim aangelegd, zodat er in de nakomende jaren mogelijkheden waren voor uitbreiding van de stad. Binnen de muren was vaak aan de stadsranden minder verdichting van de bebouwing te zien. De panden waren ook vaker in hout uitgevoerd, in plaats van steen. Vooral op de analysekaart van Zierikzee is te zien dat er relatief meer bebouwing in deze delen van de stad verdween. Bij de aanleg van de vesting van Veere in 1809 werd een groot deel van de bebouwing langs de randen afgebroken om ruimte te maken.71 Compensatie van woonruimte binnen de stad zal niet moeilijk geweest zijn voor het stadsbestuur, gezien de grote leegstand. In Middelburg is langs de stadsranden te zien dat er wei nig druk op de ruimte lag, het in 1818 gedempte Molenwater, de spuikolk van de oude haven, bleef lange tijd onbebouwd en kreeg uiteindelijk de bestemming van militair exercitieterrein, een typisch perifere bestemming terwijl het gebied ruim binnen de stadswal lag en aan de welgestelde wijk grensde.72 In Brouwershaven valt vooral op dat de ruimte binnen de stadswal niet werd bebouwd, maar eeuwenlang voor akkerbouw in gebruik bleef. Steden als geheel De vier onderzochte steden laten interessante verschillen in aantasting zien. Er is een tweedeling te zien tussen Zierikzee en Middelburg enerzijds en Veere en Brouwershaven anderzijds. Bij de twee laatstgenoemde steden is de aantasting veel groter. De verklaring hiervoor is vooral te vinden in de oorsprong van deze neder zettingen: ze waren geheel eenzijdig aangelegd als internationale handelshaven en hadden vrijwel geen andere inkomstenbronnen om op terug te vallen. Deze stadjes kenden een felle economische bloeitijd, maar daarna wreekte zich hun eenzijdig heid met een veel grotere aantasting van de morfologie. Middelburg en Zierikzee zijn nederzettingen met een veel grotere ouderdom, waardoor al een stabielere basis in stedelijke functies was gelegd. Te zien is dan ook dat Zierikzee na het wegval len van de internationale handel als inkomstenbron de regionale handelsfunctie weer oppakte, terwijl ook de bestuurlijke functie bleef bestaan. Hetzelfde gebeurde

Archief | 2017 | | pagina 143