CPN EN DE WATERSNOODRAMP 159 in een commentaar met de kop 'Bisamratten' scherp tegen de communisten. Hij schreef dat bijna het gehele Nederlandse volk maar één doel kende: helpen. Alleen een kleine groep communisten probeerde 'politieke munt' te slaan uit de ellende, voor hun 'wrakke zaak'.53 Een dag later schreef die krant dat iedereen probeerde op gecoördineerde wijze hulp te verlenen. Zo niet de communisten, en dat verbaasde volgens de krant niemand. Het was hun doel verwarring te zaaien, en als het zover was te roepen: 'Zie je wel'.54 Op 14 februari vatte Voskuil nog eens samen wat hij van het communistische optreden vond: hun 'schandelijk misbruik' van de ramp overtrof alles 'wat we van die kant aan schandelijke huichelarij al hebben onder vonden'. Ze hebben zich 'buiten en tegenover het Nederlandse volk gesteld in het uur van de nood'. Verder gaf hij hoog op van de eenheid en solidariteit bij de ramp, waarbij ook veel communistische arbeiders - tegen de oproepen van de CPN en de EVC in - zich hadden aangesloten.55 Voskuil wilde overigens wel dat er te zijner tijd goed gekeken zou worden naar oorzaken en gevolgen van de ramp, om zo lering te kunnen trekken voor de toekomst.56 Alle vier onderzochte kranten waren in het algemeen tevreden over het debat in de Tweede Kamer van 10 en 11 februari. Het Vrije Volk schreef: 'De eensgezindheid, waarmee ons volk op de gebeurtenissen gereageerd heeft, vond haar weerklank in de Tweede Kamer. Men verenigde zich in bereidheid de regering te steu nen bij wat zij gaat ondernemen'. De meeste Kamerleden wilden de regering nog niet ter verantwoording roepen, omdat er zoveel onduidelijkheid was: 'Alleen de communisten maakten op deze regel uiteraard een uitzondering'. Voskuil verweet de CPN en De Waarheid '[d]omme demagogie'. Hij concludeerde: 'Paul de Groot en zijn trawanten zitten in het nauw. Hun pogingen om een wig te drijven in de eenheid hebben volkomen gefaald. De bisamratten hebben hun kans niet ge kregen'.57 Op 11 februari schreef De Tijd dat de meeste fracties mild oordeelden over de vraag of de ramp had kunnen worden voorzien. Zo niet de CPN; volgens de krant hadden de communisten de eensgezindheid waarvan het Nederlandse volk blijk gaf verstoord.58 In een commentaar blikte De Tijd op 13 februari terug op het debat in de Tweede Kamer. Dat zag ze als in het algemeen constructief, gericht op samenwerking. De krant veroordeelde het gedrag van de communisten, in de Ka mer en daarbuiten. Die hadden 'kennelijk geprobeerd munt te slaan uit de heersen de noodtoestand' door waar mogelijk de ontevredenheid aan te wakkeren.59 Ook het Algemeen Handelsblad prees het Kamerdebat. Geen 'kleine critiek' en 'goedkoop zoeken naar zondebokken', maar een debat over de hoofdlijnen. Verder schreef de krant dat de eendracht in de Kamer groot was, 'helaas weder met uitzondering van de communisten, die zelfs dit gebeuren hebben aangegrepen om politieke agitatie te voeren, in en buiten de kamer'.60 De Provinciale Zeeuwse Courant tot slot schreef dat het debat een 'waardig verloop' had. Over de inbreng van de CPN schreef de krant: 'De communisten hadden natuurlijk critiek. Geen hulp, wel afkeuring. Het is maar beter hun critiek stilzwijgend voorbij te laten gaan'.61 Rol van de BVD: monitoren van de CPN De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) hield de activiteiten van de CPN rond de Watersnoodramp vanaf dag één scherp in de gaten (zoals alle activiteiten van die partij al vanaf medio 1945 werden gemonitord). Premier Drees en minister

Archief | 2017 | | pagina 161