Jaarverslagen van de conservatoren JAARVERSLAG 2017 169 Kunst, kunstnijverheid en historische voorwerpen In het verslagjaar werd verder gewerkt aan de systematische depotcontrole in het Zeeuws Museum. In 2017 stond het hout en aardewerk centraal. Als gevolg van deze controle kon een aantal ongenummerde objecten geïdentificeerd en genum merd worden, tevens werd informatie over de betreffende voorwerpen uitgewisseld met het Zeeuws Museum. Een achttiende-eeuwse schoolplak (inv.nr. G2309) bleek na uitlening door het Zeeuws Museum aan het Historisch Museum de Bevelanden verdwenen. De vermissing was aanleiding tot aanscherping van het protocol bij het uitlenen van objecten aan derden. Handschriften In januari is het tweede gedeelte van de handschriften overgebracht naar het Zeeuws Archief. Daartoe is een eerstelijnsconservering uitgevoerd en is alles gedigitaliseerd. Deze werkzaamheden namen een groot deel van het jaar in beslag omdat het deze keer om omvangrijkere handschriften ging dan bij de eerste zending. Na een uit voerige controle op volledigheid, volgnummering, inhoud bestanden, opvolging scaninstructie, beeldtechnische aspecten etc. zijn alle scans inhoudelijk goedge keurd en eind 2017 verstuurd. De scans van de handschriften zullen hierna in één keer online gezet worden. Voorgesteld werd om het project uit te bereiden met de verzameling Ermerins- Wildschut, 1570-1795, ca. 2 meter. Dit archief is afkomstig van Jacobus Ermerins (1725-1795), commies van 's lands magazijnen en gedelegeerd rechter te Lillo. Ook werd voorgesteld, om de serie Handschriften van het Genootschap compleet te maken en de scans betreffende de collectie C.J.M. Nagtglas mee te nemen in de beschikbaarstelling. Ook het Archief van het KZGW is nu helemaal gedigitaliseerd. Na inhoudelijke en technische controle staat dit gehele Genootschapsarchief sinds eind november op de site van het Zeeuws Archief: Archief KZGW, toegangsnummer 26. Met de digitalisering en beschikbaarstelling hoopt het Genootschap de toegankelijkheid van haar papieren erfgoed voor gebruikersgroepen te vergroten. Om fysiek verval tegen te gaan wordt de inzage van dit materiaal beperkt. Toch zal de collectie ook in de toekomst toegankelijk blijven voor onderzoekers met specifieke vragen die met behulp van een digitale versie niet te beantwoorden zijn. Een delegatie van de Erfgoedinspectie heeft op 14 december een rondleiding gekre gen, waarbij een aantal handschriften op de lijst van beschermd nationaal erfgoed werd bekeken. De contacten met de Zeeuwse Bibliotheek, i.c. met conservator Marinus Bierens, verlopen in een prima sfeer. Een bijzondere aankoop is het boek met de titel: Willem Lootens, De 150 psalmen en gezangen voor de stem, orgel en clavecimbel [Antwerpen, Middelburg] 1776. Het is een volledig gegraveerd psalmboek met de muziek in 161 koperplaten. Boeken Veel aandacht ging het afgelopen jaar uit naar het verzamelen van gegevens voor een proef met het project Collectie Online. De controle van de verzameling pam-

Archief | 2017 | | pagina 171