170 JAARVERSLAG 2017 fletten van na 1795 werd afgerond. Hierin werden weinig exemplaren gevonden die aan het Genootschap behoren. Voor de verzameling werd aangekocht het met goud bekroonde antwoord van de Franse ingenieur M. Garnier de Saint Julien (1785) op een prijsvraag die het Ge nootschap voor rekening van het Bataviaasch Genootschap in 1780 had uitgeschre ven, getiteld: Mémoire en réponse a deux questions sur l'art nautique, proposées en 1781, par la Société Zélandoise des Sciences. Mevrouw van Dissel schonk naast een aantal juridische werken uit de negentien de eeuw ook de Schatkamer der Nederlandse oudheden (Haarlem, 1737) en twee werken over landmeten van/door Johan Sems en Jan Pietersz. Dou (ca. 1620) en [door] Johan Hermann Knoop (1744). Van Frangoise de Nooijer ontving het Genootschap De Dry Clavers en bewoners: van eind 17e eeuw tot 2017. Het fami liefonds Hurgronje schonk: Reislustige Zeeuwsche Regenten: de reis van Isaac en Paul Hurgronje, Paulus Ribaut en Johan Steengracht naar Londen in 1769, door Irene Storm van Leeuwen-van der Horst. Jhr. Mr. K.F.H. Schorer stond een 7-tal fraai geïllustreerde kinderboeken uit het begin van de vorige eeuw af. Herman Nijhuis schonk Het boek der Psalmen, nevens de gezangen bij de Hervormde Kerk van Neder land in gebruik, Haarlem, 1774. Munten en Penningen Het afgelopen jaar is een deel van de collectie beschreven namelijk de Vlaamse petits deniers. Hierbij bleek dat zich in de collectie minimaal twee exemplaren bevinden waarvan slechts vier exemplaren bekend zijn. Al deze munten zijn afkomstig uit het Zeeuwse kustgebied. Het gaat om twee munten van hetzelfde type met een om schrift dat gelezen kan wordt als "Inbrich". De munten uit de Genootschapscollec tie hebben een gewicht van 0,3 gram en zijn daarmee op Hollandse voet geslagen. Verder vordert de determinatie en registratie van de muntencollectie gestaag. Op dit moment zijn alle munten uit de Volle Middeleeuwen gedetermineerd en gere gistreerd. In het komende jaar zullen ook de Romeinse en Vroeg Middeleeuwse munten worden ingevoerd. Landzoogdieren Voor de collectie landzoogdieren bestaat zowel nationaal als internationaal belang stelling. Diego Alvarez-Lao, Universiteit van Oviedo (Spanje) deed onderzoek aan fossiele overblijfselen van hoefdieren. Jan Boshamer, vleermuisdeskundige te Den Helder, bestudeerde de aanwezige vleermuissoorten en Jan van der Made, Nati onaal Natuurhistorisch Museum te Madrid, verrichtte onderzoek aan de herten en runderbeenderen. Bij onderzoek naar de in de collectie aanwezige menselijke schedels bleek dat niet alle schedels die De Man in Zeeland verzameld had, in de Tweede Wereldoorlog verloren zijn gegaan. Een aantal is bewaard gebleven in het Instituut voor Anatomische Pathologie van de Universiteit Leiden. Ook is gezocht naar de huidige verblijfplaats van de holenbeerschedel die sinds begin jaren '80 vermist is. Deze is helaas niet teruggevonden. Aan de voorbereidingen voor een tentoonstelling in Zierikzee, ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van het Genootschap, werd aandacht gegeven en verder is tijd besteed aan het herinventariseren en waar nodig opnieuw rangschikken van de collectie.

Archief | 2017 | | pagina 172