JAARVERSLAG 2017 171 Mollusken Lex Kattenwinkel schonk voor de Genootschapscollectie tien exemplaren van de fossiele schelp Laevastarte quiespacis gevonden op het strand van Baarland. De schelpen waar de soortsnaam nu aan verbonden is, zijn afkomstig van een boring in 2015 bij Baarland. Verder schonk Richard Bleijenberg, gids voor de groeve De Kauter in Nieuw-Namen, ter plaatsing in de Genootschapscollectie, twee uitzonderlijk fraaie en wetenschap pelijk zeer interessante zee-egels Echinocardium cordatum en een steenafdruk van Arctica islandica. De conservatoren verkregen ook toestemming in de groeve zelf te verzamelen waarbij de collectie van het Genootschap onder andere nog werd verrijkt met enkele exemplaren van Chlamys opercularis en een juveniel exemplaar van Neptunea angulata. Overige naturalia Aandacht is besteed aan de xylotheek, een verzameling kleine houten plankjes, ooit aanwezig in het kabinet van de Middelburger PJ. Serlé en in 1806 aan het Genoot schap geschonken. De xylotheek, de oudste die in Nederland bewaard gebleven is, bevat plankjes van inlandse en West-Indische houtsoorten. Het onderzoek naar de vroegere conservatoren naturalia ten behoeve van op te stellen biografieën werd voortgezet. Bottenvistocht Op 15 juli werd de jaarlijkse bottenvistocht met de ZZ10 op de Westerschelde gehouden ten oosten van Terneuzen, in de put bij De Griete. Opgevist werden onder meer een erg zeldzaam en vrij goed bewaard gehoorbot (perioticum) van een zeer primitieve vinvisachtige (Parietobalaena), uit het midden-Mioceen (ca. 15 miljoen jaar oud). Ook bijzonder is een ribfragment van een soort zeekoe uit het Oligoceen. Het bot is afkomstig uit de Boomse klei, die op de bodem van de put bij De Griete dagzoomt. Verder werd uit hetzelfde tijdperk ook nog een ribfragment opgevist van een soort zeeschildpad. Daarnaast werden nog een aantal interessante schedelfragmenten van walvissen naar boven gehaald. Het opvallendste goed be waard gebleven schedelbot was afkomstig van een vrij grote soort noordkaper. Een overzicht van alle opgeviste botten en andere voorwerpen is te vinden in bijlage 1 (zie Tijdens de bottenvistocht is een aantal mollusken (schelpen) opgevist, meest fragmenten; een mooie gave platte klep Pecten complanatus was deze keer het topstuk. De volledige lijst staat vermeld in bijlage 2 (zie De bottenvistocht leverde ook een aantal gesteenten op: zie hiervoor bijlage 3. Volkenkundige voorwerpen Onder de nu beschermde voorwerpen bevindt zich een groot aantal volkenkundi ge voorwerpen. In de achttiende-eeuwse collectie zijn dat onder meer de bekende Egyptische mummie en Japanse en Indische voorwerpen geschonken door Adriaan Moens. Andere aansprekende voorwerpen zijn de West-Indische indianentooi en en de bewaard gebleven nalatenschap uit Tibet en Nepal Samuel van de Put te. De later verworven topstukken betreffen de collectie gebruiksvoorwerpen en kledingstukken van de Zwartvoet-indianen afkomstig van Meinard Sprenger, de West-Afrikaanse voorwerpen van C.J.M. Nagtlas en de voorwerpen uit Zuid-Afrika

Archief | 2017 | | pagina 173