gekeken naar de drie vormen van maritime security: conflictpreventie, bescherming ter zee en kustverdediging. Hiermee is een nieuw narratief in de Zeeuwse geschie denis naar voren gekomen, waarin eenwording, centralisatie en coöperatie centraal staan. Zeeland was voorafgaand aan de onderzoeksperiode niet eerder zo zelfstandig geweest. Het is echter maar al te goed duidelijk geworden dat voor het behouden van deze zelfstandige positie gewestoverstijgende samenwerking essentieel was. Het is duidelijk geworden dat de Staten van Zeeland zich tot een krachtige, repre sentatieve instantie wisten te ontwikkelen, al waren de interne verhoudingen niet geheel gelijk. In relatie tot maritime security is gebleken dat het voornamelijk de steden waren die een leidende rol namen in de vertegenwoordiging van het gewest. Zij dienden echter nog wel op lokaal niveau verantwoording af te leggen aan de andere Statenleden. In het bewustzijn van de bevolking was er echter nog maar een beperkt begrip van de gemeenschappelijke belangen.163 Daarnaast was er onder de steden een flinke concurrentiestrijd om een sterkere machtspositie te verkrijgen. Zo vormde Middelburg in de late vijftiende en vroege zestiende eeuw het centrum van een handelsmachtstrijd op Walcheren.164 De sterke eenheid die de Staten van Zeeland als geheel vormden was dus niet representatief voor de intern-gewestelijke verhoudingen binnen Zeeland. Ondanks deze eenheid konden de Staten van Zeeland geen overwicht bieden in interne en internationale diplomatieke onderhandelingen, en daarmee ook niet in conflictpreventie. In het laatste kwart van de vijftiende eeuw was de Hanze meer een zaak van Holland geworden dan van Zeeland. De Staten van Zeeland leken de interesse te hebben verloren in de Hanzebetrekkingen. Een vreedzame resolutie was voor de steden - die in overleggen met de Hanze de boventoon voerden - genoeg om akkoord te gaan. Aan de oorlog met Frankrijk en de Vlaamse Opstanden kon den de Staten van Zeeland echter niet ontkomen, aangezien er voortdurend vijan delijkheden voor de Zeeuwse kusten plaatsvonden. Hoewel zij zich hier op verschil lende manieren tegen probeerden te beschermen, konden de Staten van Zeeland zelf geen invloed uitoefenen op de diplomatieke betrekkingen. In de transitie van het centrale handelscentrum van Brugge naar Antwerpen - wat voor de economie van de Zeeuwse steden erg voordelig bleek te zijn - is evenmin bemoeienis van uit de Zeeuwse Staten terug te vinden.165 Deze machteloosheid in de regionale en internationale politiek gold echter niet alleen voor Zeeland. Alleen gezamenlijk konden de gewesten invloed uitoefenen in de vorm van de Staten-Generaal. Na de dood van Karel de Stoute liet deze gewestoverstijgende instantie al snel blijken van onmisbare waarde te zijn. Vanuit de Staten-Generaal konden de Staten van Zeeland hun invloed uitoefenen in de diplomatieke betrekkingen van de hertogen en hun eigen belangen nastreven. In de organisatie van de bescherming ter zee hadden de Staten van Zeeland wel eigen zeggenschap, ondanks dat deze consistent in samenwerking met de Staten van Hol land plaatsvond. Wederom namen de steden hierin het initiatief. De abt en edelen werden alleen betrokken wanneer het de financiële afhandeling van de organisa tie betrof. Deze zelfstandige organisatie van de bescherming ter zee versterkte de eenwording van de gewesten afzonderlijk. De Bourgondische vorsten gaven zelf namelijk geen prioriteit aan de maritieme bescherming en lieten de organisatie hiervan over aan de gewesten zelf. Vanuit de admiraals Hendrik en Wolfert van Borsele blijkt ook geen bemoeienis in de organisatie van de bescherming ter zee; ZEELAND ONDER VUUR 33

Archief | 2017 | | pagina 35