Casus 2: de verrekijker 50 'SCIENTIA' IN MIDDELBURG van zijn broer,33 maar ook een water- en een gewone molen,34 een hei-installatie,35 de zeilwagen van Simon Stevin,36 twee maal de komeet van 1618,37 en meerma len de letterlijk om de hoek uitgevonden verrekijker (zie hierna, casus 2).38 Van de Venne schetste zelfs een groepje (Afb. 2) bestaande uit een mathematicus met een astrolabium, een Jacobsstaf en een klein quadrant (vermoedelijk uitbeeldende Philippus Lansbergen), een jurist (vermoedelijk Jacob Cats), een schilder (Van de Venne zelf) en een graveur met een burijn (mogelijk Francois Schillemans), met op de achtergrond een beeldhouwer (te denken valt hier aan de destijds in Middel burg werkzame Pieter Rooman Sr).39 Deze aquarel is niet alleen iconisch voor de geringe sociale stratificatie die de Nederlandse samenleving van dat moment ken merkte, maar de prent beeldt ook prachtig de ontmoeting tussen de artisanale en de geleerde wereld uit. De voor de wetenschapsontwikkeling zo vruchtbaar geachte wisselwerking tussen academici en handwerkslieden heeft Van de Venne dus zelfs zichtbaar in beeld gebracht. Kortom, in de smeltkroes van vreemdelingen en lokale bewoners die Middelburg rond 1600 was, had Beeckman alle mogelijkheden om zich zowel in handwerk als in geleerdheid te oriënteren. Afb, 2. Ontmoeting tussen een mathematicus, een jurist, een schilder en een graveur, met op de achtergrond een beeldhouwer. Aquarel door Adriaen van de Venne. Voor de volgende aspecten, te weten de rol van de academische instituties en die van de kooplieden, wil ik stilstaan bij een ander invloedrijk Zeeuws wetenschappelijk wapenfeit, namelijk de ontwikkeling van de eerste werkende verrekijker (Afb. 3). Daarmee was immers de geboorte van het eerste filosofische instrument een feit. Eind september 2008, precies 400 jaar later, hebben we daar in het oude Middel burgse stadhuis tijdens de herdenking van de uitvinding uitvoerig bij stil gestaan.

Archief | 2017 | | pagina 52