Randvoorwaarden voor de uitvinding van de verrekijker? 52 'SCIENTIA' IN MIDDELBURG Maar wat Hans Lipperhey, de brillenmaker uit de Middelburgse Kapoen- of Hoen derstraat, tot die volstrekt contra-intuïtieve stap van de toepassing van een diafrag ma heeft gebracht, bleef tot nu toe een raadsel (Afb. 4). Ook ik kan Lipperhey's beweegredenen niet met zekerheid vaststellen. Maar ik heb inmiddels wel een idee hoe hij daartoe kwam. Maar voordat hierop ingegaan kan worden, dienen we eerst meer te weten over de randvoorwaarden voor de ontdekking. Afb. 4. Hans Lipperhey (f 1619), Afb.. 5. Facade van de Nieuwe Kerk in Middelburg, naar de afbeelding in Borel, De vero geschetst door J. Tuiter, vlak voor de sloop in 1848, telescopii inventore (1655). van de tegen de kerk aan gebouwde huizen in de Kapoenstraat. In 1609 kocht Hans Lipperhey het rechter huis (A18), dat hij De Drie Vare Gesichten, noemde naar de drie verrekijkers die hij aan de Sta- ten-Generaal had geleverd. Vóór die tijd huurde hij in het (helaas hier niet afgebeelde) aangrenzende huis ter rechterzijde (A17), dat na 1609 eveneens in zijn bezit kwam. Zelandia Illustrata, Zeeuws Archief. Middelburg]. Een fabriek voor Venetiaans glas Bekend is dat voorafgaand aan de uitvinding, namelijk in 1581, een op Venetiaanse leest geschoeide glasfabriek te Middelburg op de 'Cousteense dijck' werd geves tigd.43 De initiatiefnemer was een zekere Govert van der Haghen uit Antwerpen, die zijn personeel "met groote cost uyt Italien ende anders" liet komen.44 In 1591 kreeg hij van de Staten van Zeeland een octrooi en een renteloze lening van 800 gulden om zijn voorgenomen vertrek naar Amsterdam te verhinderen.45 Na Van der Haghens dood in 1605 werd dit octrooi door zijn erfgenamen nog drie jaar uitgeoefend, waarna de fabriek in 1608 werd voortgezet door Antonio Miotto en diens 'meesterknecht' Simon Fabri uit Venetië.46 De aanwezigheid in Middelburg van een glasfabriek mag als eerste voorwaardenscheppende omstandigheid worden

Archief | 2017 | | pagina 54