56 'SCIENTIA' IN MIDDELBURG Duinbeek bij Oostkapelle te kopen. Dit bezit zou daarna tot het eind van de eeuw in de familie blijven.68 Of Boreel - zoals eigenlijk valt te verwachten - een raritei tenkabinet met naturalia en artificialia heeft gehad, valt bij gebrek aan bronnen niet meer vast te stellen. Wel weten we dat die verzamelcultuur voor de algemene wetenschapsontwikkeling van groot belang is geweest.69 Van Melchior Wijntgens, in 1601 Boreels opvolger als muntmeester bij de Zeeuwse Munt, is in elk geval wèl met zekerheid bekend dat hij een groot verzamelaar is geweest: sowieso van kunst, maar - zoals de schilderijen van Brueghel uit die tijd tonen - dat verzamelgebied stond zelden op zichzelf.70 Naturalia, zoals alligators, koralen, zeldzame stenen en horens, waren er in Middelburg in elk geval genoeg te zien, bijvoorbeeld in de "beste en seer wel gestoffeerde winckel" van Willem Jasperse Parduyn (ca. 1550-1602), apotheker in Den Gulden Mortier, eerst op de Markt, en later in de Korte Delft.71 Van hem weten we dat hij zijn zeldzaamheden (letterlijk dus 'rariteiten') soms persoonlijk inzamelde op de zojuist in de haven binnengelopen schepen uit Afrika en het Verre Oosten. In andere gevallen kreeg hij zijn curiositeiten via zijn broer Symon Jasperse Parduyn (f1612), een gefortuneerd koopman en compagnon van de grote handelsfirma De Moucheron (Afb. 8).72 Afb. 8. Symon Jasperse Parduyn (f1612), koopman en botanisch liefhebber te Middelburg, hier geportretteerd als gecommitteerde in de Rekenkamer van Zeeland [1596-1612], namens de 'Eerste Ede le' (te weten graaf Maurits van Nassau, wiens portret op de gouden ketting is afgebeeld). (Zeeuws Museum. Middelburg).

Archief | 2017 | | pagina 58