58 'SCIENTIA' IN MIDDELBURG kon bewonderen, door De L'Obel trouwens al correct geduid als behorende tot een "vis met grooten tant" (een narwal).91 In Middelburg woonde De L'Obel sedert 1590 bij de Groenmarkt, in een van de door hem op het terrein van het voormalige Bogardenklooster nieuw gebouwde huizen.92 Na De L'Obels vertrek naar Engeland in 1596 zou in zijn voormalige woonhuis de eerder vermelde boekhandel en uitgeverij van Adriaen van de Vivere worden gevestigd, later deels voortgezet door Jan Pietersz van de Venne.93 De fraaie Renaissance-tuin achter dat pand, meermalen getekend door Adriaen van de Venne (Afb. 10), is nog aangelegd door De L'Obel, die trouwens vanuit Engeland nog re gelmatig in Middelburg op bezoek kwam.94 Zijn tweede vrouw was afkomstig van Walcheren, en had er nog familie wonen.95 Ook De L'Obel zelf had er vermoedelijk nog enige verwanten, zoals mogelijk Jean de l'Obel, die in 1599 als koopman in het boekje van Hoorebeeke staat genoemd.96 Al dat geliefhebber met planten en kruiden had ook zijn weerslag op de kunst in Middelburg, terwijl omgekeerd die kunst ook bijdroeg tot de verspreiding van re levante informatie. We noemden al de bloemschildering die Jehan Somer in 1597 aan Clusius stuurde, en ook Johannes de Jonghe bezorgde Clusius al eerder een "contrefeytsel van een seeckere soorte van Tulipan" (tulp), welke hij zo precies mo gelijk had laten uitbeelden: met "den bolle ontbloot, opdat hem de schilder mochte sien" (vgl. Afb. 11).97 Deze niet bij naam genoemde schilder was zo goed als zeker de toen 22-jarige Am- brosius Bosschaert (1573-1621). Zoals zovelen was hij afkomstig uit Antwerpen en was hij in 1593 toegetreden tot het Middelburgse St. Lucasgilde. Bosschaert stond destijds vooral bekend als "een treffelijck schilder van blommen en fruytasie".98 Hij is dan ook de eerste in een lange rij van Middelburgse schilders van bloem- Afb. 9. Portret van de arts-bota nicus Matthias de L'Obel (1538 1616)stadsarts in Middelburg van 1585 tot 1596. Afb. 10. De Lauwer-Hofgetekend door Adriaen van de Venne in 1623. Deze tuin achter de winkel en de druk kerij van de broers Van de Venne aan de Korte Burg, di rect naast de Koopmansbeurs, is aangelegd door Mat thias de L'Obel, die dit huis in 1590 had laten bouwen, maar die in 1596 naar Engeland vertrok.

Archief | 2017 | | pagina 60