over het gegeven dat men iedere zondag ter kerke ging. Aangezien Lipperhey al zijn kinderen in de Nederduits-Hervormde Gemeente heeft laten dopen, heeft hij vóór 1608 tijdens kerkdiensten ook Magnus, Boreel én Radermacher gezien, die immers alle drie in die jaren afwisselend als ouderling in deze gemeente functioneerden.185 Het is lang geleden, maar Middelburg was in die tijd een dynamische en bruisende stad, waar alle voorwaarden voor het ontstaan van een werkende verrekijker ruim schoots waren vervuld. Epiloog Middelburg mag dan de bakermat zijn van de verrekijker of telescoop - nota bene het eerste filosofische instrument van de zeventiende eeuw en als zodanig een type in strument dat essentieel is geweest voor de ontwikkeling van de natuurwetenschap - toch heeft het vreemd genoeg na 1608 jaren geduurd voordat er vanuit Zeeland nieuw een bericht over de verrekijker valt te signaleren. Petrus Gruterus bijvoor beeld, de broer van de inmiddels overleden Middelburgse rector Jacob Gruterus, correspondeerde in de cruciale jaren 1608-1609 vanuit Middelburg met tal van ge leerden in en buiten de Republiek, maar de nieuwe vinding komt met geen woord 76 'SCIENTIA' IN MIDDELBURG CONTACTEN DOCENTEN LATIJNSE SCHOOL PUBLIEKE COLLEGES MIDDELBURG [vóór 1608) Petrus Gruterus Zierikïee Adrlacn Metlus franeker Jacob Cool tonden Philip pus Lansbergen Goes Ca rol us Cluslus leiden [1600-1603] Petrus Hondius Vlissingen Richard Schilders Uitgever/drukker Matthias de I 'Obel Middelburg 1596] Londen [1596 - Abraham Ortelius (+1598) Antwerpen Jacob Magnus Jacob Bored Johan Radermachcr Johan Coutereels Govert van der Haghen koopman magistraat wijfthondekrof rekenmeester glasfabrikant Docent Latijnse School O Geleerde f Koopman Magistraat Afb. 26. Netwerk van contacten tussen docenten aan de Latijnse School te Middelburg en andere relevante personen, tussen 1591 en 1608. Ononderbroken lijn: (aangetrouwde) familieband. Lange Streepjeslijn: onderlinge correspondentie bekend. Streep en stippellijn: contact gedocumenteerd via gedicht of Album Amicorum Stippellijn: direct persoonlijk contact bekend uit vermelding in brieven of andere documenten. Korte streepjeslijn: Uitgave boek bij Schilders

Archief | 2017 | | pagina 78