VOORWOORD 7 Voor u ligt de editie 2017 van Archief, het jaarboek van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, dat voor het eerst in 1856 verscheen. In Archief 2017 vindt u verschillende boeiende artikelen. Ook doen zoals gebruikelijk onze conservatoren verslag van de vermeldenswaardige gebeurtenissen met betrekking tot onze verzamelingen, zoals aanwinsten, schenkingen, onderzoeken, bruiklenen, etc. Voor de jaarverslagen van de secretaris en van onze commissies en werkgroe pen mogen wij u in het vervolg verwijzen naar onze recent vernieuwde website, www.kzgw.nl. Een bijzondere mijlpaal voor het Genootschap het afgelopen jaar was de aanwijzing op grond van de Erfgoedwet 2016 door de Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen van onze oudste collectie - verzameld tussen 1769 en ca 1804 - en enkele andere topstukken tot beschermd cultuurgoed. Het gaat daarbij om ca 100.000 objecten, die nu zijn opgenomen in het nationaal Register beschermde cultuurgoederen. Met deze erkenning van het nationaal belang van deze onderde len uit onze collectie werd jarenlange inzet van Katie Heyning en Erik van der Doe en andere conservatoren beloond. Zeer verheugd waren we met een bijdrage van ruim 71.000 van de Stichting Dioraphte voor het digitaliseren van deze onderde len van onze collectie en het virtueel presenteren van oude dwarsverbanden. Voor het eerst in lange tijd werd er in de serie Werken weer een boek uitgegeven Het leven van Jezus in Veere en omstreken met tekeningen van Reimond Kimpe, ingeleid en toegelicht door Lo van Driel. De komende jaren kunt u nog meer uitgaven verwachten. Voor het academisch jaar 2017-2018 is de aanstelling van Huib Zuidervaart als Genootschapsfellow aan het University College Roosevelt in Middelburg met een jaar verlengd. Om de betrokkenheid van onze leden bij het Genootschap te vergroten werd in 2017 onder meer een bijeenkomst voor nieuwe leden georganiseerd. Tenslotte wil ik vermelden dat het afgelopen jaar de Genootschapspenning werd uitgereikt aan Hans Joziasse voor zijn grote verdiensten als thesaurier van het Ge nootschap van 2009 tot 2017. Peter van Druenen, voorzitter van de Werkgroep Cultuurhistorie, is hem opgevolgd. Ik wens u veel leesplezier met het Archief 2017. Hugo Schorer, Voorzitter Zeeuws Genootschap

Archief | 2017 | | pagina 9