De antwoorden Met het aantal inzendingen liep het niet hard. Daarom werd het jaar daarop, in 1779, de prijsvraag herhaald. Uiteindelijk werden zeven antwoorden ingestuurd, die, zo schreef het reglement voor, niet ondertekend mochten zijn en in plaats daarvan voorzien moesten zijn van een motto. De jury bestond uit de predikanten Adrianus 's Gravezande uit Middelburg, Ane Drijfhout en Gerardus Kuipers uit Vlissingen, Jona Willem te Water, hoogleraar aan de Illustere school in Middel burg, en de koopman en natuurkundige Leendert Bomme, eveneens uit Middel burg, aangevuld met de indiener van de prijsvraag, professor Nahuys. De inzending, die afkomstig bleek te zijn van de Middelburgse professor en predikant Hermanus Johannes Krom, zou met goud zijn bekroond, ware het niet dat hij lid was van het Genootschap en daarom niet in aanmerking kwam. Uit eindelijk ging de gouden penning naar Kornelis van der Palm, schoolmeester in Delfshaven. De zilveren medaille was voor de predikant Dirk Cornelis van Voorst uit Sint Anna ter Muiden. De drie antwoorden werden gedrukt in de Verhande lingen van het Genootschap van 1782. Achterin volgden uittreksels uit de niet be kroonde verhandelingen voor zover die nuttig waren als aanvullingen en waarvan de selectie in handen was van 's Gravezande. Van de hand van Nahuys, inmiddels hoogleraar in Leiden, was er een aanhangsel waarin deze een beredeneerd com mentaar gaf en dat postuum verscheen omdat hij inmiddels was overleden. Een jaar eerder waren deze verhandelingen al uitgekomen als afzonderlijke uitgave.3 Dat Krom de eerste plaats kreeg toebedeeld, was een voor de hand liggende beslissing. Hij was het meest uitvoerig en belichtte het onderwerp van diverse kanten. Zo was hij bijvoorbeeld de enige van de drie winnaars die de huisvesting van de scholen aan de orde stelde. De omvang van zijn antwoord was ook uitge dijd omdat hij herhaaldelijk uitstapjes maakte. Tevens wijdde hij uitgebreid aan dacht aan de Franse en Latijnse scholen. De verhandeling van Van der Palm was eveneens gedegen en deze kostschoolhouder uit Delfshaven liet merken het on- Huib Uil 117 3 H.J. Krom, K. Van der Palm, D.C. van Voorst, G.J. Nahuys, Verhandelingen over de verbeteringe der openbaare, vooral der Nederduitsche schooien, ter meerdere beschavinge van onze Natie uitgegeven door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Vlissingen. Middelburg, 1781; H.J. Krom, K. Van der Palm, D.C. van Voorst, Antwoorden op de vraag, opgegeeven voor het jaar MDCCLXXX, over de verbeteringe der scholen. In: Verhandelingen uitgegeven door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Vlissingen, achtste deel. Middelburg, 1782; G.G. Trimpe Burger-Mekking, Prijsvragen en conceptprijsvragen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen uitgeschreven in het tijdvak 1769-1860. In: Archief. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 2002, 102-103.

Archief | 2019 | | pagina 119