Inleiding Arjan van Dixhoorn, Henk Nellen en Francien Petiet Een jubileumbundel Nadat in oktober 1765 een twaalftal leden van een Vlissings leesgezelschap besloten had besloten een vereniging ter bevordering van de wetenschap op te richten, nam de organisatie in de volgende jaren met de vaststel ling van statuten en de benoeming van bestuursleden snel vaste vormen aan. In januari 1769 toonde stadhouder Willem V zich bereid als haar beschermheer op te treden en op 23 maart 1769 volgde de officiële erkenning door de Staten van Zeeland van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Deze bundel, uit gegeven ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van het Genootschap, bevat een reeks bijdragen die ingaan op zijn geschiedenis. Die geschiedenis heeft al heel wat pennen in beweging gebracht. Resultaat van al dat onderzoek is een uitvoeri ge bibliografie, die echter nog tal van zoekwegen openlaat, vooral als het gaat om de lotgevallen van het Genootschap in de negentiende en twintigste eeuw. In de loop van zijn bestaan verwierf het Genootschap een rijke, zij het lang niet onge schonden overgeleverde collectie manuscripten, natuurhistorische voorwerpen, landkaarten, schilderijen, prenten, instrumenten en andere artefacten. Het was tegelijk ook een archiefvormende instantie waarvan de activiteiten een neerslag vonden in (evenmin integraal bewaard gebleven) geschreven en gedrukte bron nen, zoals jaarverslagen, notulen van bestuur en afdelingen, uitgaande en inko mende correspondentie, ledenlijsten, enzovoort. De bundel laat zien hoe deze archieven in combinatie met verzamelingen van objecten voor verder onderzoek naar Genootschap en genootschappelijkheid benut kunnen worden. Een doorlopend geschiedverhaal over het Genootschap biedt de bundel niet. Hoewel de redactie een brede kring van specialisten om een bijdrage heeft ge vraagd, is uiteindelijk de keuze van de behandelde onderwerpen het resultaat ge weest van persoonlijke voorkeuren van de auteurs die op de uitnodiging besloten in te gaan. Desondanks menen we te kunnen stellen dat deze verzameling van

Archief | 2019 | | pagina 13