de redactie, die tegelijk met de Franse editie verscheen, waarin hij zich rechtvaardig- Kritiek vanuit het onderwijs Vanuit de schoolmeesters kwam slechts een reactie op de Verhandelingen van Krom c.s. In 1787 verscheen in Middelburg een commentaar op de antwoorden zonder vermelding van de auteur. Het had als titel: Aanmerkingen over zeker Werk, uitgekomen te Middelburg in Zeeland, in het Jaar 1781, Onder den Tytel van Verhandeling over de Verbeteringen der Openbaare en vooral der Nederduitsche Schoolen De schrijver maakte kritische opmerkingen, besteedde bijzondere aandacht aan het Franse onderwijs en liet blijken zelf schoolmeester te zijn. Zijn naam maakte hij bekend in de Franse uitgave die twee jaar later verscheen: Pier re Francois Perrenoud, Frans schoolmeester in Middelburg. Hij weerlegde met name Krom en Van Voorst waar het ging om de aanmerkingen die zij gaven, zoals over het straffen van leerlingen. Perrenouds intentie was vooral zijn collega's te gen onterechte kritiek in bescherming te nemen. De auteur wilde de praktijk van het lesgeven naar voren halen en het onlogische en onhaalbare van een deel van de voorstellen belichten. Zo zag hij niets in het voorstel van Krom om leerlingen ook met de linkerhand te leren schrijven. De editie uit 1787 kreeg een koele en kritische bespreking in de Nieuwe Algemeene Vaderlandsche Letter-oefeningen. Perrenoud reageerde hierop in een open brief aan 128 De prijsvraag van het Zeeuws Genootschap over het onderwijs, 1778 J.H. Nieuwold - Rijksmuseum RP-P-1907-3275.

Archief | 2019 | | pagina 130