Telescope's jeugdgenootschap in De Philosophie der tollen en ballen dringt zich op. Had dit boek, dat inmiddels al geruime tijd in Zeeuwse kringen circuleerde en nog niet zo lang geleden was herdrukt, wellicht model gestaan voor de werkwijze van 'Fabricando Fabri Fimus'? Zo kon dankzij een rijke - en vanuit Engeland ge voede - jeugdboekentraditie een vorm van jeugdgenootschappelijkheid tot bloei komen die geheel paste bij de ambitie van de Zeeuwse genootschapscultuur om natuurkennis breed te verspreiden. We kunnen niet uit Pieters dagboek opmaken welke boeken precies werden behandeld tijdens de zaterdagavond-partijen, maar het ligt voor de hand dat werd geput uit de boeken die in en rondom het Zeeuws Genootschap van zijn vader ontstaan waren en tot doel hadden de jeugd in het fysicotheologische programma te betrekken. Voor Pieter stonden de genootschapsactiviteiten aan de basis van een rijk ge letterd leven. Toen Pieter iets ouder werd, begon hij zelf fragmenten uit interes sante boeken in zijn dagboek over te schrijven. Nog wat ouder - inmiddels werk zaam in onder meer het 'Committé tot de zaaken van den Oost-Indischen Handel' in Zeeland en de Zeeuwse archieven van de voormalige WIC en VOC - liet hij zijn schrijfkwaliteiten aan een groter publiek zien. Hij publiceerde onder meer een Landbouwkundig Schoolboek (1810), te gebruiken op de door hem gestichte landbouwschool voor arme weeskinderen. Ook verwierf hij als president van de Middelburgse vierschaar bekendheid met zijn in dichtvorm opgestelde toespra ken tot verdachten. Als zeventigjarige bezocht hij nog boekhandelaar Van Ben- them in Middelburg om jeugdboeken te kopen, wellicht voor zijn kleinkinderen.66 Een levensloop als die van Pieter Pous nodigt ons uit om de fysicotheologische jeugdboeken die in de vorige paragrafen werden besproken niet zozeer te zien als passieve overdragers van kennis, maar als instrumenten die nieuwe generaties vormden om zelf actief kennis te ontwikkelen en verder te verspreiden. Ze tonen ons op die manier een glimp van een jeugdcultuur waarin niet alleen kennis en boeken werden geconsumeerd, maar ook geproduceerd.67 De Zeeuwse jeugdboe ken die in dit artikel de revue hebben gepasseerd zetten tot zo'n actieve houding aan: ze nodigen jonge lezers immers uit niet achterover te leunen, maar om zelf 158 Het achttiende-eeuwse jeugdboek als instrument 66 Baggerman, Otto van Eck, 219-220; L. Hageman, Pieter Pous. In: Encyclopedie van Zeeland, Planbureau en bibliotheek van Zeeland. Geraadpleegd op 07-12-18 via https://encyclopedie- vanzeeland.nl/Pieter_Pous; F. Nagtglas, Levensberichten van Zeeuwen. Zijnde een vervolg op P de la Ruë, Geletterd, staatkundig en heldhaftig Zeeland. Voor het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen uitgegeven door F. Nagtglas. Middelburg, 1890-1893, 325. 67 Veelzeggend zijn in dat opzicht de Lofzangen in prosa, voor kinderen: zij werden vertaald uit het Engels door een vijftienjarige Middelburger.

Archief | 2019 | | pagina 160