DIPLOMA. Huib J. Zuidervaart initiatieven had geparticipeerd? Aan Tjeenk maakte hij in elk geval zijn 'genoe gen' met de benoeming kenbaar en beloofde hij om 'soo veel [als] doenlijk' is 'het heilsaam oogmerk van deese societeijt' te ondersteunen, en 'met de andere hee- ren Directeuren mede te werken aan al het geene tot opbouwing van dit loffelijk genoodschap strekken kan. In de daaropvolgende vergaderingen van Directeuren is Mauritz dan ook trouw aanwezig.35 Johannes Mauritz als geschiedvorser Vanwege zijn positie als magistraat in de stedelijke regering van Vlissingen was Mauritz voorgedragen als Directeur van het Zeeuws Genootschap, en niet als Lid. In het Nederlandse genootschappelijke veld droegen de Directeuren van een genootschap zorg voor de financiering van de activiteiten en waren de leden ver antwoordelijk voor de inhoud. Directeur zijn van een wetenschappelijk genoot schap verleende je vooral status. Als Directeur was je dus niet zozeer bestuurs lid van een organisatie, maar veeleer een (financiële) mecenas. Zo diende iedere 197 HetZEEUwscHE genootschap der wetenfchappcn tcvLissiNGEN wenscht aan allen, die dezen zullen zien, lezenofte hooren lezen, Heil en Voorfpoed, De lust tot bevordering van allerlei letteroeffcningen, kunsten en weten (chappenge paard met eene zucht voor den wezentlyken welftana van ons Gemeenebest, heeft ons aan gezet een Genootfchap tot welgemelde einden binnen deze Stad op te rechten. Wy oordeelden, dat tot bereiking van ons oogmerk volftrekt noodig was fommigen tot Di recteuren en Leden aan te nemen, van welken wy ons verzekerd konden houden, dat zy aan dit Genootfchap allen luister en voordeel zouden byzecten. Het is uit dien hoofde dat Wy in onze Versaderinge gehouden den 3c f- des Jaars MDCCL X1X den Heer A. cA-- tot DireCteur hebben aangetteldgelyk Wy doen by dezen openen brief bekrachtigd met ons gewoon Zegelin eene gegronde verwachting dat Hy volvaardig alles zal willen toebrengen 't gene dienen kan tot voortzetting van onzen heilzamen toeleg, en ten voordeele van 'c Zeeuwfche Genootfchap, waar toe wy Hem des Heeren zegen hartelyk toebidden. Gegeven te vlissingen, en in naam van 'c gantfche Genootfchap onderteekend door ons PrefitUnt. Secretaris. Diploma van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen voor Johannes Mauritz, 30 mei 1769. Gemeentearchief Vlissingen, FA Mauritz, inv. nr. 5152. 35 Na zijn benoeming in mei 1770 is Mauritz aanwezig op de vergaderingen van Directeuren van 25 september 1770, 5 maart 1771, 20 september 1771, 17 maart 1772. ZA, Archief KZGW, inv. nr. 3-4: notulenboeken 1769-1772.

Archief | 2019 | | pagina 199