Huib J. Zuidervaart optisch instrumentmaker die in 1768 uit Engeland was gevlucht om vervolging wegens patentbreuk te voorkomen.46 Het ging om een microscoop met een nieuw samengesteld oculair, bestaande uit vier onderling uitwisselbare lenzen met ver schillende brandpuntsafstanden. Daardoor konden verschillende vergrotingen worden verkregen evenals een groter gezichtsveld.47 Mauritz' reactie op Tjeenks verzoek was kort maar krachtig. Hij bedankte de secretaris voor 'de lectuure van de recommandatie brieven, maar volstond met de mededeling dat 'indien de preuven met de rapporten overeenkomen, dan geloove het niet ondienstig zal weezen als het genootschap een stelsel daarvan opdoet'.48 Maar in tegenstelling tot de Hollandse Maatschappij verzamelde het Zeeuws Ge nootschap geen instrumenten. Hoe de bewuste bijeenkomst is verlopen valt niet 201 'Groote Algemeene Achromatische Microscoop' door F.L. Dellebarre. Links: Gravure uit H. Baker, Het Microscoop gemakkelijk gemaakt, 3e druk (Amsterdam 1778). pl. XXV Rechts: exemplaar uit de collectie van het Musée d'histoire des sciences de la Ville de Genève, inv. nr. MHS 376. 46 Zie H.J. Zuidervaart, The Evasion of Dollond's Notorious Patent on the Achromatic Telescope by the Move to the Dutch Republic of the Instrument Makers Eastland and Champneys. In: Bulletin of the Scientific Instrument Society, nr. 128, 2016, 24-35. 47 Dellebarre had ook de pretentie dat zijn microscoop achromatisch was, d.w.z. geen kleurschif ting vertoonde omdat zijn oogglazen uit een combinatie van kroon- en flintglas bestonden, maar aangezien de primaire lens, het objectief, niet achromatisch was, berust deze claim op een fundamenteel gebrek aan inzicht in het probleem van kleurschifting. 48 FA Mauritz, inv. nrs. 5152-5153: Mauritz aan Tjeenk, 18 november 1770.

Archief | 2019 | | pagina 203