reconstructiefouten bevatten. Zo bleek de door Abraham Louijssen geschonken verentooi G2351 uit twee tooien te bestaan. Dat wat eeuwenlang doorging voor de gevederde onderring van G2351, was in werkelijkheid een op zichzelf staande tooi. Zodoende heeft het Zeeuws Genootschap er een nieuwe verentooi bijgekregen, aangezien er nu sprake is van G2351A en B.6 Naast het aan het licht brengen van de reconstructiefouten heeft het herkom- stonderzoek een aantal aanwijzingen gevonden op basis waarvan drie scenario's zijn gevormd die aannemelijk maken hoe de schenkers Tjeenk, Louijssen en Hu- genholtz in het bezit kwamen van de Guyaanse verentooien. Daarbij is ook ge keken naar de reden waarom zij de verentooien aan het Zeeuws Genootschap hebben geschonken. Hiervoor is de interesse onder de loep genomen die het Ge nootschap toonde in exotische objecten zoals de Guyaanse verentooien. Interes sant daarbij is dat met het herkomstonderzoek een verband is gevonden tussen het achttiende- en negentiende-eeuwse exotisme van het Zeeuws Genootschap en de bij de Guyaanse verentooien aangetroffen reconstructiefouten. De verentooien De verentooien van het Zeeuws Genootschap delen kenmerken met elkaar die ty perend zijn voor Guyaanse verentooien. Alle vier de tooien bestaan uit een mand of ring gevlochten van palmbladeren en waaraan met katoentouwen de vogelve ren zijn vastgebonden. Om na te gaan welke veren van welke vogels voor deze tooien zijn gebruikt, is een groep van ornithologen ingeschakeld die gespeciali seerd zijn in tropische en Zuid-Amerikaanse vogelsoorten.7 Aangezien de eeu wenoude veren zeer fragiel zijn, was het onmogelijk om destructief onderzoek uit te voeren. In plaats daarvan kregen de ornithologen van elke verentooi meerdere foto's van hoge kwaliteit toegestuurd om op basis hiervan de veren te determi neren. Dit heeft ertoe geleid dat van de meeste veren met zekerheid kan worden 218 De Zeeuwse zucht naar Guyaanse verentooien 6 'Zeeuws Museum ontdekt verentooi in verentooi', NRC, 11 september 2018. Geraadpleegd op datum van publicatie via https://www.nrc.nl/nieuws/2018/09/11/zeeuws-museum-ont- dekt-verentooi-in-verentooi-a1616o70. 7 De ornithologen die aan dit onderzoek meewerkten, waren Pepper Trail (U.S. National Fish and Wildlife Forensic Laboratory), René Dekker (Naturalis Leiden), Kees Roselaar (Naturalis Leiden), Carla Dove (Smithsonian) en James V. Rensen (Museum of Natural History, Louisiana State University). Daarnaast waren de observaties ter plaatse van Andreas Schlothauer zeer waardevol voor de determinatie van de vogelveren.

Archief | 2019 | | pagina 220