stammen het gebruik hebben om losse onderdelen als de verentouwen apart te bewaren in mandjes, zodat ze langer meegaan.17 Pas wanneer er een ceremonie is, worden alle losse onderdelen bij elkaar gebracht en wordt de verentooi opnieuw gemonteerd.18 Daardoor is de kans zeer groot dat G2348, G2350 en G2351A en B destijds als losse onderdelen zijn verscheept. Dit is ook logisch omdat op deze ma nier de verentooien een ruige Atlantische zeereis beter konden doorstaan. Bij aan komst in Zeeland moeten de verentooien vervolgens opnieuw zijn geconstrueerd. De aangetroffen constructiefouten, of beter gezegd reconstructiefouten, wijzen in elk geval allemaal op dit scenario. Het is immers zeer onlogisch dat Guyaanse in dianenstammen hun eigen verentooien verkeerd in elkaar zouden hebben gezet. Wat verder nog voor het bovenstaande scenario pleit, is dat de verzamelaars van het Zeeuws Genootschap destijds lang niet de enigen waren die moeite hadden met het reconstrueren van Zuid-Amerikaanse tooien of andersoortige verenornamenten. Er zijn meerdere voorbeelden te vinden in Europese musea van verenornamenten die verkeerd zijn geconstrueerd.19 Een treffend voorbeeld is van een ooit losse verentooi en cape van de in Brazilië levende Tupinamba in de collectie van het Museé du quai Branly te Parijs die ten onrechte aan elkaar zijn genaaid. Deze objecten maakten in de zeventiende eeuw deel uit van de Franse koninklijke collectie.20 Ergens in deze periode zijn de verentooi en cape aan elkaar genaaid naar het voorbeeld van de mantels zoals die destijds door de Europe se adel werden gedragen.21 Deze foutieve Europese interpretatie van Zuid-Ame rikaanse verenornamenten komt vooral terug bij objecten van voor 1800.22 Dit omdat in tegenstelling tot de twintigste eeuw antropologische bronnen over Zuid-Amerikaanse indianenstammen en hun verenornamenten schaars waren in de achttiende eeuw. Goede voorbeelden voor de montage ontbraken voor de leden van het Zeeuws Genootschap. Wat dat betreft valt de verzamelaars van het Genootschap nauwelijks te verwijten dat zij hun verentooien zeer waarschijnlijk verkeerd in elkaar hebben gezet. Zij waren destijds lang niet de enigen in Europa. 21 Ibidem. 222 De Zeeuwse zucht naar Guyaanse verentooien 17 Schlothauer, Die Herstellung, 42-46. 18 W.E. Roth, An Introductory Study of the Arts, Crafts, and Customs of the Guiana Indians'. In: Thirty-eight annual report of the bureau of ethnology to the secretary of the Smithsonian Insti tution 1916-1917. Washington, 1924, 430. 19 A. Schlothauer, Europaische Kombinationen von Federschmuck des Amazonas-Gebietes. In: Kunst Kontext, nr. 13, 2017, 46. 20 Schlothauer, Europaische Kombinationen, 48-51. 22 Ibidem.

Archief | 2019 | | pagina 224