ven van het Zeeuws Genootschap als in de handschriftencollectie geen corres pondentie gevonden tussen Tjeenk en Stavorinus. Abraham Louijssen Aan het Zeeuws Genootschap schonk Abraham Louijssen op 25 december 1776 een zeer origineel kerstcadeau, namelijk 'een indiaanse pijp en muts van dezelfden landaart.46 Daarmee trad hij in de voetsporen van zijn vader Johannes Louijssen. Als directeur schonk Louijssen senior een aantal exotische objecten (Afrikaanse schoortjes, rood koraal uit Angola) aan het Zeeuws Genootschap.47 Dat Johannes Louijssen door het Genootschap enige kennis van het exotische werd toegedicht, blijkt uit het feit dat hij werd gevraagd om deel te nemen aan de jury die moest oordelen over de binnengekomen antwoorden op de door het Genootschap uit geschreven prijsvraag 'Welke zijn de Ziekten en Kwaalen der Negers in de Neder- landsche Volkplantingen in de West-Indien? Louijssen bedankte echter voor deze eer omdat hij als niet-medicus geen verstand had van ziektes.48 Dat de in 1741 geboren Abraham Louijssen net als zijn vader over enige kennis van het exotische moet hebben beschikt, blijkt uit het gegeven dat hij chef was bij het door zijn vader opgerichte handelskantoor Louijssen Zoon.49 Dit handels kantoor was gelieerd aan de in 1720 opgerichte Middelburgse Commercie Com pagnie (MCC) en hield zich dus bezig met de trans-Atlantische driehoekshandel tussen Nederland, Afrika en West-Indië. Schepen volgeladen met katoen, koffie en suiker arriveerden vanuit onder meer Nederlands-Guyana in de havens van Middelburg en Vlissingen. Maar zou het kunnen dat hierbij een van de aan Abra ham Louijssen gelieerde schepen ook verentooien G2351A en B aan boord had? Nu ging het de MCC voornamelijk om katoen, koffie, suiker en tabak, maar te gelijkertijd brachten hun schepen soms unieke, exotische voorwerpen mee terug vanuit Afrika en Amerika. Dit kwam mede omdat het de kapitein en stuurlieden van een MCC-schip vrijstond om naast de door kooplieden als Louijssen aange brachte standaardcargo eigen goederen mee te vervoeren en te verhandelen in Afrika en Amerika.50 Handelsgoederen als kralen en spiegeltjes konden alhier ge- Jeroen Lesuis 227 46 Zeeuws Archief, Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, inv.nrs. 134, 154, 155 en 160. 47 Zeeuws Archief, Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, inv.nr. 234. 48 Ibidem. 49 F. Nagtglas, Levensberichten van Zeeuwen: zijnde een vervolg op P. de la Rue, Geletterd, staat kundig en heldhaftig Zeeland. Middelburg, 1888-1893, 96-97. 50 R. Paesie, Geschiedenis van de MCC: opkomst, bloei en ondergang. Zutphen, 2014, 65.

Archief | 2019 | | pagina 229