ruild worden tegen bijvoorbeeld olifantstanden. Dat is ook het geval bij de tweede reis van het MCC-schip 't Vergenoegen dat tussen mei 1788 en juli 1790 van Vlis- singen naar Guinee en Suriname voer en weer terug. Louijssen Zoon leverde als cargo voor dit schip honderdvijftig cholettes (linnen (zak)doeken afkomstig uit Cholet) en honderd roemaals (zijden (zak)doeken).51 In het bijgehouden boek van de retourgoederen van 't Vergenoegen staat vervolgens geschreven dat Louijssen Zoon twaalf olifantstanden, zeer waarschijnlijk bestemd voor de kammenma- kerij van Abraham Louijssen, en een geëmballeerd pakketje goudstof ontving.52 Daarnaast bracht 't Vergenoegen op deze reis voor de heer De Smit limoensap mee terug uit Nederlands-Guyana.53 Het schip 't Vergenoegen is een van de acht gevonden trans-Atlantische sche pen die gelieerd zijn aan Abraham Louijssen. De andere schepen zijn de Anna en Catharina, de Maria, de Watergeus, de Blankenberger, het Goed Voornemen, de Goede Hoop en Huis Hoorn. Met betrekking tot de verentooien zijn de Anna en Catharina en de Watergeus de meest interessante schepen, aangezien zij als enige voor 1776 in Demerary en Essequibo aanmeerden. Vertrokken vanuit Vlissingen arriveerde de Anna en Catharina in 1775 in Suriname en deed het schip daarna Demerary aan om vervolgens op 7 juni 1776 weer in Nederland te arriveren.54 De Watergeus vertrok in december 1773 uit Zeeland en arriveerde op 13 november 1774 in Essequibo. Hierna deed de Watergeus ook nog Demerary aan om ver volgens op 9 juni 1775 weer aan te meren in Middelburg.55 Aangezien Abraham Louijssen in december 1776 G2351A en B aan het Zeeuws Genootschap schonk, zijn de Anna en Catharina en de Watergeus, voor zover bekend, de enige schepen die de verentooien van Louijssen, ervan uitgaande dat hij ze uit eerste hand had verkregen, naar Zeeland kunnen hebben vervoerd. Het problematische van de Anna en Catharina is dat er weinig bekend is over dit schip. De enige relevante informatie is dat Abraham Louijssen eigenaar was van dit schip samen met ene Snouck Hurgronje. Het moet hier gaan om de reder 53 Ibidem. 228 De Zeeuwse zucht naar Guyaanse verentooien 51 Zeeuws Archief, Middelburgse Commercie Compagnie, inv.nr. 1088. 52 Zeeuws Archief, Middelburgse Commercie Compagnie, inv.nr. 1101.3. 54 'Voyages 10431, Anna en Catharina (1775), The Trans-Atlantic Slave Trade Database. Ge raadpleegd op 28 november 2018 via http://www.slavevoyages.org/voyage/10431/variables. Overigens arriveerde de Anna en Catharina op een eerdere reis al in 1770 in Suriname om hier slaven te verkopen. In theorie zouden de verentooien van Louijssen ook tijdens deze reis mee terug naar Zeeland kunnen zijn gekomen. 55 Zeeuws Archief, Middelburgse Commercie Compagnie, inv.nr. 1284.

Archief | 2019 | | pagina 230