en VOC-bewindhebber Steven Mathijs Snouck Hurgronje. Samen met hem be stierde Louijssen eveneens een handelshuis dat zich bezighield met de trans-At lantische driehoekshandel.56 Hun schip de Anna en Catharina komt echter niet voor in de archieven van de MCC.57 Ook is het gezien het jaartal uitgesloten dat de Anna Catharina de anonieme snauw (een achttiende-eeuws binnenvaartschip) is waarover Adriaan Anthony Brown schrijft in een brief uit 1777.58 Interessant wat betreft deze snauw is dat Brown, jurist in Demerary en Essequibo, meldt dat dit binnenvaartschip aan Louijssen en Snouck Hurgronje toebehoorde en dat dankzij de snauw 'beide rivieren [de Demerary en Essequibo] weder van alles wel voor- sien' werden.59 Dit impliceert dat de snauw van Louijssen en Snouck Hurgronje een uitvoerige tocht door beide plantagekolonies heeft ondernomen en hierbij wellicht in aanraking kwam met Guyaanse indianenstammen. Nu kan de snauw waarover Brown schrijft onmogelijk G2351A en B aan boord hebben gehad, aan gezien deze tooien al in 1775 aan het Genootschap waren geschonken. Echter, het kan zijn dat dezelfde of een andere snauw van Louijssen en Snouck Hurgronje al eerdere handelsreizen had ondernomen door Demerary en Essequibo en hierbij G2351A en B in bezit kreeg, waarna de twee verentooien vervolgens werden over geladen op een van de aan Louijssen gelieerde trans-Atlantische handelsschepen. Het is een interessante hypothese waarvoor helaas geen verder bewijs is gevon- den.60 Terugkomend op de aan Louijssen gelieerde trans-Atlantische handelssche pen staat het voor de Watergeus, in tegenstelling tot de Anna en Catharina, in elk geval wel vast dat dit schip onder het vaandel van de MCC voer. Zo kreeg kapitein Adriaan Chatelain van de handelsorganisatie bijvoorbeeld de instructie mee dat hij in Afrika naast slaven goud, zilver, juwelen, edelstenen en parels mocht aan- nemen.61 Of verentooien ook op het verlanglijstje van de MCC stonden is niet te achterhalen aangezien een soortgelijke instructie voor wanneer de Watergeus in Nederlands-Guyana arriveerde ontbreekt. Wel is er de cargolijst van het schip 59 Ibidem. 61 Ibidem. Jeroen Lesuis 229 56 'Hollen of stilstaan.' Een plan voor illegale slavenhandel vanuit Curasao aan de Vlissingse firma Snouck Hurgronje Louisse 5 januari 1780', database Zee(uw)post. Geraadpleegd op 27 juni 2018 via https://www.zeeuwpost.nl/wiki/index.php/ZP_Brief_Context_00028. 57 Onder het vaandel van de MCC voer wel de hoeker Anna Catharina, maar dit schip maakte zijn trans-Atlantische reizen tussen 1721 en 1724. 58 Zeeuws Archief, A.A. Brown, Veere, 1734, 1752-1784, inv.nr. 17. 60 In de archieven van zowel de MCC als die van Adriaan Brown zijn geen verdere aanwijzingen gevonden.

Archief | 2019 | | pagina 231