Het muziekleven in Middelburg ten tijde van de oprichting van het Zeeuws Genootschap: een nadere verkenning Albert Clement Op 25 januari 1769 werd in Vlissingen bekend dat Willem V, stadhouder van 1751 tot 1795, bereid was het protectoraat van het aldaar genomen initiatief voor een wetenschappelijk genootschap te aanvaarden. Wan neer men zich afvraagt, waarom een illuster persoon als de stadhouder een on bekend lokaal gezelschap wenste te ondersteunen, lijkt de bijzondere, uit 1581 da terende band tussen de Oranjes en Vlissingen een voor de hand liggende rol in het antwoord daarop te spelen.1 De goede contacten van het Huis van Oranje met het Zeeuwse beperkten zich evenwel beslist niet tot Vlissingen. De relatie tussen de eerste protector van het Genootschap en Zeeuwse vertegenwoordigers van kunsten en wetenschappen vormt een rode draad in dit artikel, waarin de muziek ten tijde van diens stadhouderschap centraal staat. Het Genootschap is immers een kind van de Verlichting. Omdat het zwaartepunt van de Zeeuwse muzikale activiteiten in Middelburg lag, staat ook in deze bijdrage de Zeeuwse hoofdstad centraal.2 Daarbij zal tevens aandacht worden geschonken aan enkele andere kin- 241 1 De historicus Wijnand Mijnhardt noemde de band tussen de Oranjes en Vlissingen zelfs 'de sleutel voor de oplossing van dit raadsel'. W.W. Mijnhardt, Tot bevordering van 'deugd en waerheid': het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1769-1801. Rede, gehouden op 25 januari 1994 in het stadhuis te Vlissingen. In: Zeeland, nr. 3/2, 1994, 45-52. 2 In bet kader van het jubileum van het Genootschap heeft de redactie van deze bundel mij uitgenodigd, hieraan een bijdrage te leveren waarin de muziek een centraal thema vormt. In dit essay wordt via een bespreking van musici, muziekbevorderaars en andere relevante personages een beeld geschetst van het muziekleven in Middelburg in de tweede helft van de achttiende eeuw. Het betreft de geactualiseerde en aanzienlijk uitgebreide versie van het artikel dat ik in het kader van het 225-jarig jubileum schreef: A. Clement, Aspecten van het muziek leven in Middelburg ten tijde van het stadhouderschap van Willem V (1751-1795). In: Zeeland, nr. 3/2, 1994, 63-68.

Archief | 2019 | | pagina 243