deren van de Verlichting, met name de vrijmetselarij. Want slechts één jaar na het Genootschap, in 1770, werd in Middelburg de nog altijd bestaande Loge La Com pagnie Durable opgericht. Al eerder echter, vanaf maart 1758, was de Franse Loge La Philantrope in de hoofdstad gevestigd. Niet zelden waren bij de oprichting en in de besturen van diverse gezelschappen in het Zeeuwse, met name Middel burgse genootschapsleven dezelfde personen betrokken. In hun leven en netwerk speelde muziek, zoals zal blijken, een belangrijke rol. De hofkapelmeester van de stadhouder was in 1769 een musicus die in de moderne muziekwetenschappelijke literatuur wordt beschouwd als een leidende muzikale persoonlijkheid in de Nederlanden in de tweede helft van de achttiende eeuw: Christa(a)n Ernst Gra(a(f (1723-1804). Wanneer we iets verder teruggaan in de tijd en het Zeeuws muziekleven in de beginperiode van het stadhouderschap van Willem V bestuderen, komen we hem opnieuw tegen, maar dan in Zeeland. Hij verbleef er vier jaar en was op diverse gebieden muzikaal actief, ook als com ponist. Daarom is het gepast, hieronder in de eerste plaats aandacht aan hem te besteden. Van stadmusicus tot hofmusicus: Christia(a)n Ernst Gra(a)f Er bestaat vrijwel geen muziekwetenschappelijke literatuur over deze belangwek kende musicus die de omvang van een encyclopedie-artikel overschrijdt.3 Op ba sis van eigen onderzoek is een aantal biografische gegevens over hem aan het licht gekomen, waarvan ik er in dit kader enkele wil vermelden.4 Christian Ernst Graf was afkomstig uit het Duitse Rudolstadt (Thüringen), waar hij opgroeide in een muzikaal gezin. Zijn vader Johann Graf was er hofkapelmeester en een aantal van zijn broers musiceerde. Vermoedelijk in de periode 1747-1750 vertrok Christian Ernst, misschien samen met zijn broer Friedrich Hartmann Graf, naar de Neder landen. Hij eindigde zijn loopbaan in 1762 met een benoeming tot hofkapelmees ter in Den Haag, maar hij was daar al omstreeks 1758 als 'Hof-compositeur' werk zaam voor prinses Anna van Hannover, de echtgenote van stadhouder Willem IV. Zij was een dochter van keurvorst Georg August von Hannover, de later koning 242 Het muziekleven in Middelburg 3 De uitzondering is: A. Clement, Introduction. In: C.E. Graf. Sei Sinfonie a Violino Primo, Secondo, Viola, Basso [Exempla Musica Zelandica II], Middelburg 1994, vii-xxi. Het betreft hier de facsimile-editie van het enige nog bestaande exemplaar van de oorspronkelijke druk, thans aanwezig in de Zentralbibliothek Zürich. 4 Voor uitvoeriger informatie zij verwezen naar de in voetnoot 3 vermelde editie, waaraan de informatie over Gra(a)f in dit artikel is ontleend.

Archief | 2019 | | pagina 244