maar daarnaast een groot liefhebber van muziek, is de volgende omschrijving van Graf bekend: Het is fascinerend dat een musicus van het formaat van Graf een aantal jaren in Zeeland heeft gewerkt. Waarom kwam hij naar Middelburg, wat deed hij hier en hoe kwam hij aan het stadhouderlijk hof terecht? Het is gedocumenteerd dat één van zijn broers, Friedrich Hartmann Graf, in 1746 zijn studie als paukenist beëindigde en vervolgens in dienst trad van een Hollands regiment. Bij Bergen op Zoom werd hij in 1747 gewond en geraakte in krijgsgevangenschap. Het is goed mogelijk dat ook Christian Ernst deel uitmaakte van zo'n regiment en op deze wijze de Nederlanden bereikte. Zeker is dat hij zijn geboorteplaats Rudolstadt in 1750 voorgoed verliet en kort daarna in Middelburg aankwam. Aldus wordt hij ook genoemd in Zeelands Chronyk-Almanach: In de genoemde periode leidde Graf het Collegium Musicum van Middelburg (op dit gezelschap zal hieronder nader worden ingegaan). Een en ander blijkt ook uit het voorwoord van zijn opus 1, Sei Sinfonie a Violino Primo, Secondo, Viola, Basso. Eerder werd aangenomen dat dit opus in 1760 of later zou zijn verschenen. In werkelijkheid is het echter aanzienlijk eerder, namelijk in Grafs Middelburgse Albert Clement 245 Graaf of Graf was een beoeffenaar van kunsten en wetenschappen, een geletterd man, was gezellig in zyn omgang, en in de kring zyner vrienden zelfs spraak zaam en vrolyk, bezat eene byzondere geschiktheid om te onderwyzen, vooral aan Jongelieden, die hy hun smaak voor de kunsten en wetenschappen wist in te boezemen.8 Omstreeks van de Jaaren 1750 tot 1753, kweekte den toenmaligen Kappel Mees ter Graff met behulp van den als toen niet min bekwaamen en ervaaren, Musi cus Gerzony, de Lust tot de Muzyk alhier niet weinig aan [...].9 8 G.H. Broekhuyzen, Over het Leven en de Werken van eenigen der voornaamste Toondichters in de Onderscheidene Vakken der Compositie. Het (ongedateerde) manuscript is te raadplegen bij het Theater Instituut Nederland, Amsterdam. Broekhuyzen verkreeg zijn informatie vermoe delijk via een leerling van Graf. 9 Op. cit, deel 6. Middelburg 1786, 1040-1041. Over deze Gerzony is heden ten dage weinig bekend. In elk geval was hij niet uitsluitend binnen Zeeland als musicus actief: op 9 mei 1754 gaf hij 'een publicq concert in de Stadsdoelen te Leeuwarden'. Zie G.A. Wumkes, Stads- en Dorpskroniek van Friesland I (1700-1800). Leeuwarden 1930, 136.

Archief | 2019 | | pagina 247