de dreiging dat de Oranjetelgen op hun oude posities zouden terugkeren. Het ge volg was, dat de vrijmetselarij tot 1750 ondergronds sluimerde. Indien Graf tot een regiment (of zelfs een ambulante loge) behoorde, is zijn komst naar Middelburg niet verwonderlijk, want het klimaat voor vrijmetselaars-musici moet in Zeeland uiter mate gunstig zijn geweest. De belangrijkste mecenas op muziekgebied in Zeeland, de regent mr. Daniël Radermacher (1722-1803), onder meer bewindhebber van de VOC, was net als zijn oom, de eerdergenoemde Johan Cornelis Radermacher, en vele andere van zijn familieleden een actief vrijmetselaar. Het eerste Nederlands talige muzieklexicon, geschreven door de Zeeuwse jurist dr. Joos Verschuere Reyn- vaan, eveneens vrijmetselaar, werd aan hem opgedragen (1789). Op deze Verschue- re Reynvaan en diverse van zijn familieleden zal ik hieronder terugkomen. Indien men weet dat talloze musici in de achttiende eeuw aangesloten wa ren bij de Orde der Vrijmetselaren en dat deze traditie vaak van vader op zoon werd voortgezet, moet serieus aan de mogelijkheid worden gedacht dat het lid maatschap ook bij de aanstelling van musici een rol heeft gespeeld.13 Zo speelden wellicht ma^onnieke contacten een rol bij de verwerving van een positie door Graf aan het stadhouderlijk hof van Willem V, waarmee Graf via Radermacher bekend zou kunnen zijn geworden. Immers, reeds op de intekenlijst van zijn in 1758 aangekondigde opus 2, de genoemde Sei Sinfonie, vinden we zowel de naam van Radermacher als die van Willem V terug. Indien Graf als lid van een regiment (en misschien van een ambulante loge) uiteindelijk hofmusicus werd, sluit dit aan bij het feit dat andere musici met zekerheid op deze wijze ons land bereikten. Dat de militaire kapel te Vlissingen in het midden van de achttiende eeuw werd gedi rigeerd door een eveneens te Rudolstadt geboren musicus, Johann Ernst Freubel (1728-1776),14 is in dit kader opmerkelijk, zeker aangezien hij bevriend was met de vrijmetselaar Leopold Mozart (op zijn beurt vader van één der bekendste vrij metselaars onder alle musici: Wolfgang Amadé Mozart). Eveneens tot nadenken Albert Clement 247 13 Zo vond, om slechts één bekend voorbeeld te noemen, Joseph Haydn (1732-1809) een functie aan het hof van edellieden die zelf bij de orde waren aangesloten. 14 Zijn zoon Jean Louis Pierre Leonard Freubel deelt mee: Toen Prins Willem V, als stad houder ingehuldigd moest worden, kwam Leopold Mozart (een bijzonder vriend mijns vaders) met zijne beide kinderen, zes maanden bij ons logeren.' Caecilia 3, 1946, 18. Freubel jr. noemt in dit verband abusievelijk het jaar 1768 (in plaats van 1766). De formulering 'bij ons' dient wel licht in de zin van 'in Nederland' te worden opgevat, al beweert Freubel ook dat W.A. Mozart de variaties voor klavecimbel over 'Willem van Nassau' bij hen thuis componeerde. Betrouw baar lijken in elk geval andere biografische mededelingen van hem, zoals het feit dat Freubel sr. te Rudolstadt organist van de Waalse garnizoenskerk was geweest en in 1776 op achtenveertig- jarige leeftijd te Bergen op Zoom overleed (Ibidem, 17-19).

Archief | 2019 | | pagina 249