nieke contacten.26 Joos' jongere broer Apollonius Johannes Reynvaan (1745-1789) was betrokken bij de oprichting van de Vlissingse loge De Zon in 1769.27 Hij was lid van de Middelburgse La Compagnie Durable, waar hij op de naamlijst van 5 april 1771 vermeld wordt als intendant. Bovendien werd hij op 22 november 1774 aangenomen tot de graad van Mr. Elu en Schotsmeester in een loge,28 waarvan het voormalige bestaan tegenwoordig nauwelijks nog bekend is: de Loge van St. Andries - een zogeheten 'Schotse' loge, uitsluitend werkend in de hogere graden - in het Oosten te Middelburg, genaamd Les Coeurs Choisis. Joos' oudere broer Bastiaan Ewaldus Reynvaan (1735-1805), eveneens een gepromoveerd rechtsge leerde, komt in 1774 als secretaris voor van Les Choeurs Choisis en bekleedde ver schillende functies in de Middelburgse Franse loge La Philantrope, waarvan ook de invloedrijke regent Daniël Radermacher lid was; aan hem droeg Verschuere Reynvaan onder meer zijn Kunst-Woordenboek op (zie onder). Wanneer Joos in 1793 als broeder 'Atalans' (dat wil zeggen: broeder van talent - de term waarmee musici in de loge werden aangeduid) op de naamlijst van de Vlissingse loge LAstre de l'Orient, die slechts één jaar eerder was opgericht, wordt vermeld,29 lijkt hij dus het voorbeeld van zijn broers te hebben gevolgd. In een aanbevelingsbrief van 3 december 1802, het jaar waarin Joos eerste kapelmeester van de loge werd (die functie was van 1792 tot 1802 uitgeoefend door Joachim Frans Heinrichs), roept de secretaris van de loge de leden op tot de aanschaf van een orgel over te gaan. De brief begint als volgt: Albert Clement 251 26 In het achttiende en vroeg negentiendeeeuwse Nederland kan de familie Lootens als voor beeld van een musicerende vrijmetselaarsfamilie gelden. De belangrijkste muzikale vertegen woordiger ervan, Willem Lootens, was in de periode 1794-1798 lid van de Middelburgse loge La Compagnie Durable. Uit gegevens, aanwezig in de ordebibliotheek van het Grootoosten blijkt voorts dat Daniël Lootens als 'frère a talent' (kapelmeester) in de loge L'Enfant de la Vertu (Veere) werkzaam was. Ook treffen we Johannes en Jacques (elders Jacobus genaamd; hij was organist en beeldhouwer) Lootens aan als leden van de loge De opgaande Ster te Goes. Onder de componisten uit de achttiende eeuw in het algemeen wordt het bekendste voorbeeld gevormd door de familie Mozart: Leopold, Wolfgang Amadé en diens zijn jongste zoon Franz Xaver Wolfgang waren allen vrijmetselaar. Ook diverse telgen van de familie Bach waren lid van de orde. 27 Zie over deze loge J.C. Lagendijk, Vrijmetselarij in Zeeland. De keerzijde van de medaille ver licht. Hulst, 1992, passim. 28 De zogeheten "Graad van Uitverkoren Meester Elu" behoort, net als de "Graad van Groot Schots Meester", tot de beperkte groep historische graden onder de hogere graden der vrij metselarij, naar believen volgend op de drie bekende, blauwe graden van Leerling, Gezel en Meester. 29 J.C. Lagendijk, Vrijmetselarij in Zeeland, 104.

Archief | 2019 | | pagina 253