tijdens het tweede eeuwfeest van Vlissingen in de Grote kerk aldaar in 1772, zoals uit een verslag van predikant Brahé blijkt:32 De grote verdienste van Verschuere Reynvaan op het gebied van de muziek be treft evenwel niet zozeer zijn compositorische werk, maar zijn auteurschap van muziekwetenschappelijke publicaties. De volgende titels zijn bekend: - Muzijkaal Kunst-Woordenboek (verscheidene uitgaven, Middelburg/Am sterdam, 1789, 1795) - Muzijkaal Zakboekje (Vlissingen, 1805; Amsterdam, 1847) - Geschiedenis der Muzijkkunst - Iets over de tempelmuzijk van Salomo - Over de muzijk der Oude Hebreën De titel van de voorlaatste studie is opvallend wanneer men Verschuere Reyn- vaans ma^onnieke interesses in aanmerking neemt: in de vrijmetselarij speelt Salomo als bouwer van onder meer de (konings)tempel een cruciale rol. De be oefening van de 'Koninklijke Kunst' verwijst ook naar de tempelbouw volgens de plannen van koning Salomo. Van eminent belang is het Muzijkaal Kunst-Woordenboek, behelzende, de ver klaaringen, alsmede het gebruik en de kracht der kunstwoorden, die in de muziek voorkomendit is tevens het eerste Nederlandstalige muzieklexicon. De eerste uitgave uit 1789 was incompleet; de laatste uitgave uit 1795 is ten opzichte van de eerste aanmerkelijk uitgebreid maar bleef - althans in druk - onvoltooid: het Albert Clement 253 De optocht naar de Kerke geschiedde te voet in de volgende Order Dus passeerde de aanzienlyke train door eene zogenaamde Haye van het gemeldde Garnizoen, 't welk tot aan de groote Kerkdeur geschaard stond, en by het voor- bytreden aan hun Edel Mog. de hoogste Militaire Honneurs bewees. Zo dra de voorste van den Stoet ter Kerkdeure intrad, begon het Orgel zich te laten hooren met een musykstuk, daartoe opgesteld door den Organist Reynvaan; welk oorstreelend en niet min deftig Spel aanhield, tot dat de Redenvoering een aanvang nam. 32 J. J. Brahé, Vlissings Eeuw-vreugde, op den twee-honderdsten geboortedag harer vryheid, den VI van Grasmaand, MDCCLXXII, Vlissingen, 1773, 'Derde hoofdstuk. Vervattende de Plechtige Openbaare Godsdienst-Oeffeningen, op en ter gelegenheid van den zesden April 1772', 77-78.

Archief | 2019 | | pagina 255