werk loopt niet verder dan de letter M. Dit doet nochtans geen afbreuk aan de his torische betekenis van dit 618 bladzijden en 40 uitslaande platen tellende opus.33 Verschuere Reynvaan deed zijn best om de uitgave aantrekkelijk te maken: De studie is opgedragen aan de Middelburgse mecenas Daniël Radermacher, 'Hee- re van Nieuwerkerk: oudschepen en raad der stad Middelburg: bewindhebber der OostIndische Compagnie ter Kamer Zeeland: directeur en lid van verscheidene geleerde genootschappen'35 Met hem moet Joos op verschillende niveaus betrek kingen hebben onderhouden. In de eerste plaats was Radermacher een groot liefhebber van muziek en kunst bevorderaar: hij was onder meer initiator van de bouw en restauratie der orgels in respectievelijk de Oostkerk en de Nieuwe Kerk te Middelburg; in 1795 schonk hij een orgel uit eigen bezit aan de kerk te Arnemuiden.36 Hij was zelf een verdienste lijk musicus en bezat een collectie muziekinstrumenten. In zijn prachtige woning De Grote Christoffel aan de Dam te Middelburg vonden vele huisconcerten plaats. Als voorzitter van de Zeeuwse colleges van het Natuurkundig Genootschap der Dames besloot hij de lessen gewoonlijk met een slotzang, waarbij hij de dames vermoedelijk aan het orgel begeleidde.37 Voorts bevorderde hij het uitvoeren van 254 Het muziekleven in Middelburg Wij hebben ook om dit Werk onontbeerlijk te maaken, met veele moeite en kos ten, verzameld, een groot aantal niet alleenlijk van alle de bekende, maar ook zelfs, om dit Werk zo veel doenlijk was volledig te doen zijn, van niet veel meer gebezigd wordende Speeltuigen, met derzelver Schaale en Rooster; zijnde de tekeningen daarvan vervaardigd door de welbestuurde hand van den Kunst schilder jean Joseph bos - mijn stadgenoot f"].34 33 Het werk schijnt in manuscript wel te zijn voltooid; het achterwege blijven van een volledige uitgave moet samenhangen met de Franse Revolutie en vermoedelijk de hoge drukkosten. 34 Ibidem, xii. De tekeningen zijn inderdaad heel fraai en verhelderend; plaat 31 (ook afgebeeld in het in voetnoot 1 genoemde artikel) met het bijschrift 'Schaale van het Klokkenspel of Carillon' is daarvan een mooi voorbeeld. De melodie op lessenaar klinkt tegenwoordig soms vanaf het automatisch speelwerk van de Lange Jan te Middelburg. 35 Ibidem, 'Opdragt'. Radermacher was onder meer van 1769 tot aan zijn dood in 1803 directeur van het Zeeuws Genootschap. 36 Het betrof een in het midden van de achttiende eeuw door de Middelburgse stadsorgelmaker Ludovicus de Backer vervaardigd instrument met negen registers, dat tot aan het begin van de Tweede Wereldoorlog in gebruik bleef. Zie voor een afbeelding van dit instrument www. arnehistorie'Com/cgi-bin/beeldbank'pl?ident=0954' 37 Vgl' Scherft, Zeeuws muziekverleden, 11.

Archief | 2019 | | pagina 256