stadsconcerten. Samen met Christian Ernst Graf en enkele anderen zorgde hij ervoor dat Middelburg een eerste bescheiden concertzaal kreeg (zie onder). In de tweede plaats was Joos' grootvader Ewaldus Reynvaan (1677-1753) vanaf 1719 eigenaar van de buitenplaats Poppenroede aan de Seisweg; deze buitenplaats werd later bewoond door Radermacher. Een derde omstandigheid die tot contacten tussen Radermacher en Reynvaan heeft geleid, is het feit dat ze beiden vrijmetse laar waren, waarbij aangetekend dient te worden dat Radermacher niet alleen lid was van de Middelburge loge La Philantrope, maar ook 'Extra Ordinair' lid van de Vlissingse loge LAstre de l'Orient, waartoe ook Verschuere Reynvaan behoorde.38 Het lijkt niet onlogisch, de nogal opvallende aandacht voor sommige namen en begrippen in het Kunst-Woordenboek uit 1795 mede vanuit Verschuere Reyn- vaans hoedanigheid als vrijmetselaar te verklaren. Met het maqonnieke gedach- tengoed moet hij immers al voor zijn toetreding tot op zekere hoogte bekend zijn geweest. Men denke daarbij onder meer aan namen uit de Egyptische mythologie. Het werk oogstte grote bewondering, ook in het buitenland. De verklaringen zijn veelal uitvoeriger dan uiteenzettingen van andere (buitenlandse) auteurs uit de zelfde periode. In een aantal gevallen is de keuze van een lemma opmerkelijk, en zijn de passages in de verklaringen niet vrij van een persoonlijke noot. Zo leest men onder het trefwoord 'Musaeum' onder meer: Ook heden ten dage bewijst dit werk nog diensten bij de beantwoording van vra gen omtrent tal van muziekhistorische vraagstukken. Albert Clement 255 Tot roem van Zeelands Hof- en Hoofd-stad, het hoflijk Middelburg, de plaats mijner geboorte, en gedeeltelijk mijner opvoedinge, is over eenige jaaren, ook een Musaeum opgericht, al waar de leergierige jeugd, onder het opzicht van de edelsten en voornaamsten der regeering, onderweezen wordt, in de teken- en beeldhouw-kunst; welken jaarlijks naar eereprijzen dingen, die uitgedeeld wor den aan die geenen welken daarin uitmunten: loflijk, voorwaar! ter navolginge overwaardig, ook in andere takken der kunsten.39 38 De naam van Radermacher op de ledenlijst van laatstgenoemde loge is in facsimile afgebeeld bij Lagendijk, Vrijmetselarij in Zeeland, 137. 39 Verschuere Reynvaan, Kunst-Woordenboek, 879.

Archief | 2019 | | pagina 257