Een mededeling in de folianten van 'Weth en raad' maakt duidelijk dat de voorzet tot toekenning van de ruimte in het IJkhuis als concertzaal was gegeven door Christian Ernst Graf. Op 13 april 1754 werd hierin namelijk het volgende opgete kend: Het IJkhuis was niet de enige plaats waar werd gemusiceerd. Zo lieten organis ten en klokkenisten uiteraard geregeld van zich horen.46 In het Wijnkopershuis werden eveneens concerten gegeven. Zo werd in de Middelburgsche Courant van donderdag 21 december 1758 aangekondigd dat twee muzikanten waren 'gearri- veert, die 'met Permissie van de Edele Achtbare Heeren BURGERMEESTERS en REGEERDERS der Stad Middelburg in Zeeland' een 'VOCAAL en INSTRUMEN TAAL CONCERT in het Wynkoopers-Huis' (in gebruik als herberg) zouden geven. De prijs bedroeg 'voor ieder Persoon een Gulden en tien Stuivers en met eene Dame, twee guldens'. De 'Lootjes' waren verkrijgbaar in het genoemde Wijnkopershuis, alsmede in 'de Herberg de Goude Leeuw, alwaar dezelven gelo- geert zyn'.47 Ook bij bijzondere gelegenheden klonk muziek. Als voorbeelden kunnen di verse uitvoeringen in relatie tot het Huis van Oranje worden genoemd. Drie jaar vóór de verlening van zijn protectoraat in 1769 had Willem V een bezoek aan Zee- 258 Het muziekleven in Middelburg De requeste van Christiaan Ernst Graf, Muzijk-meester alhier. Zoo voor Zig zelven, als voor de verdere Leden van hel Muzijk-Collegie, verzoekende, dat Haar Ed. Achtb, het hovenvertrek van Stads-IJkhuis aan Hun, tot het houden van Concerten, gelieven te vergunnen, met authorisatie op de Heeren Thesau riers om dezelve Kamer, tot dat gebruik te laten bekwaam maaken, alsmede dat aan Hun, eenigen turff, om gedurenden den Winter, eenmaal des weeks, vuur te Stooken, mogt worden geaccoordeert. Is, na deliberatie, ten fine van examinatie op raport aan deze vergadering, in handen van de Heeren Thesauriers gestelt.45 45 Zeeuws Archief, Handschriftenverzameling 849/2, fol. 20. Deze verwijzing dank ik aan me vrouw H.A. Gijsbertsen, destijds (1994) woonachtig in Middelburg, thans in Ede. De geschie denis heeft geleerd dat dit verzoek klaarblijkelijk terstond werd gehonoreerd. 46 Op deze categorie ga ik hier niet in; dit zou de binnen het kader van dit artikel beschikba re ruimte aanzienlijk overschrijden. Informatie over deze musici heb ik in diverse vroegere bijdragen verstrekt, onder meer in diverse delen uit de serie Exempla Musica Zelandica, in het tijdschrift Zeeland en in het Zeeuws Tijdschrift. Zie over de carillontraditie bijvoorbeeld Albert Clement, Houd de Zeeuwse beiaardtraditie hoog!, In: Zeeuws Tijdschrift 61, nr. 5-8, 2011, 60 63. 47 Middelburgsche Courant, 21 december 1758, 2.

Archief | 2019 | | pagina 260